Nový terminál pardubického letiště se těší na první cestující

Partnerský článek

V polovině roku 2016 se začalo, rok a půl poté je hotovo – 15. ledna byla slavnostně přestřižena páska a tím slavnostně otevřen nový letištní terminál civilní části pardubického letiště. Stavební sdružení Strabag a Chládek & Tintěra jako generální dodavatelé stavby zhotovili terminál, který ponese jméno aviatika Jana Kašpara a odbaví až dvě velká dopravní letadla současně. První cestující by měl přivítat koncem ledna.

Foto: Tomáš Kubelka

„Poklepáním na základní kámen jsme završili nelehká jednání města Pardubic a Pardubického kraje coby dvou akcionářů, kdy se nám podařilo zajistit financování výstavby letištního terminálu za vysoutěženou  cenu 256 milionů korun. Za krajskou metropoli, statutární město Pardubice, jsem jednoznačně přesvědčen, že rozvoj letiště v podobě nového terminálu přinese spoustu pozitiv městu i celému regionu. Jasným pozitivním dopadem jsou už nyní velmi dobré počty cestujících, které po třech letech konečně významně vyrostly a za loňský rok se zastavily nad 88 tisíci!“ uvedl primátor Martin Charvát. „Už tyto výsledky jsou pro mě jednoznačným příslibem růstu cestujících v dalších letech, což bude jasným dokladem, že výstavbou terminálu jsme se vydali správným směrem.“

„Pardubickému letišti se vloni podařilo zvrátit nepříznivý trend klesajícího počtu odbavených cestujících. Podle předběžných odhadů letiště za rok 2017 odbavilo 88 490 cestujících, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o více než 180%. Na pozitivních výsledcích se kromě ruských cestovních kanceláří létajících z Pardubic do Petrohradu, Samary, Jekatěrinburgu, Ufy a Kazaně samozřejmě podílí i stále plná linka Ryanairu do Londýna a společnost Red Wings s linkou do Moskvy,“ řekla Hana Šmejkalová,  ředitelka civilní části pardubického letiště a místopředsedkyně správní rady společnosti East Bohemian Airport, která letiště provozuje.

Před uvedením terminálu do ostrého provozu, který se plánuje na konci ledna, bylo a je třeba vše vyzkoušet a zkontrolovat a tedy minimalizovat veškerá myslitelná i nemyslitelná rizika přesunu provozu ze starého terminálu do nového – do nových prostor se stěhují poskytovatelé služeb, které dosud fungovaly ve staré hale, například duty free shop, prodej suvenýrů a podobně, i služby nové, například zcela nová stání pro vozy taxislužby a jiné. Cestující, kteří na letiště přijedou automobilem, budou mít k dispozici, do doby než bude dobudováno parkoviště před terminálem, odstavnou plochu zhruba 90 metrů od odbavovací haly, hotov je i chodník, který plochu s terminálem spojuje. Co se týká provozních a bezpečnostních technologií, je pardubický letištní terminál srovnatelný i s pražským letištěm.

Na otevření nové odbavovací haly pardubického letiště reaguje i Dopravní podnik města Pardubic, který 1. února spouští provoz nové linky 90 Hlavní nádraží – Letiště terminál. Ta bude 90, 120 a 150 minut před plánovaným odletem letadla nabízet expresní spojení z Hlavního nádraží ke všem letům společnosti Ryanair z Pardubic do Londýna. V opačném směru pak nabídne 30  a 60 minut po plánovaném příletu letadla společnosti Ryanair z Londýna přímé spojení od letištního terminálu na Hlavní nádraží.

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.