Nové lávky: snadná a krásná cesta z břehu na břeh pro pěší i cyklisty

Řeku Otavu v Písku nyní přemosťuje nová lávka od Josefa Pleskota. Jiných pět lávek navrhli studenti ČVUT v Praze pro Krkonoše. Tato přemostění pro pěší a cyklisty mají nejen užitnou funkci, ale také vysokou estetickou hodnotu.

Most, lávky a jejich stav, bourání či rekonstrukce či výstavba jsou žhavé politické téma předvolební kampaně. O lávkách se však nejen mluví, lávky se kupodivu také skutečně staví. A dokonce takové, které nejen poslouží k snadnému překonání vodní či terénní překážky, ale také potěší estetické cítění a působí jako krásný a citlivě řešený krajinný prvek.

Dvě části Písku na opačných březích řeky Otavy propojila nová lávka pro pěší a cyklisty navržená architektem Josefem Pleskotem. Stavba za přibližně 50 milionů Kč se skládá ze dvou ramen, která připomínají strany trojúhelníku. Lidé se po ní dostanou z Václavského předměstí přes Otavu do Hradiště. Lávka nese jméno po politické vězeňkyni Dagmar Šimkové, která žila poblíž tohoto místa.

Architekt Josef Pleskot je píseckým rodákem. Moderní stavba je podle něj inspirována vývojem stavebních technologií. „Je to opravdu na úrovni třetího tisíciletí. Jsem moc rád, že zde není něco, co je staromódní, a naopak je to velmi progresivní,“ řekl ČTK Pleskot. Uvedl, že v minulosti pro Písek nic nenavrhoval. Dodal, že při přípravě lávky se setkal i s kritikou od obyvatel města. „Zaregistroval jsem tady spoustu pomluv a klevet, že se sem ta stavba nehodí. Když jsem šel po náměstí, tak jsem zaslechl řeči jako: To je on, co nám chce zkazit město,“ uvedl Pleskot.

Stavba lávky začala letos koncem února. Poprvé se o lávce vážně začalo mluvit v roce 2013, Pleskotův návrh pochází z roku 2014. Lehká ocelová konstrukce stojí v místě, kde býval brod a kde se již ve 30. letech minulého století plánoval most. Na lávku naváže i dokončovaná cyklostezka na levém břehu Otavy.

Na jiném konci země, v Krkonoších, začne turistům i místním sloužit pětice designových lávek, které navrhli studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze. První z pěti lávek je již připravena odolávat krokům milovníků přírody. Instalace pěti lávek bude stát pět set tisíc korun. Ještě tento rok by mohla v Krkonoších vzniknout další, jak řekl Jakub Kiska, vedoucí oddělení investic Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Společný projekt ČVUT a KRNAP začal loni na jaře. „První lávka byla postavena v srpnu u Medvědích Bud nad Špindlerovým Mlýnem,“ řekl Kiska.

Správa KRNAP nabídla vysoké škole dvanáct míst, kde by mohly nové lávky být, a studenti si z nich vybrali pět. Správa parku chce rozmístit lávky také Malé Úpě a Peci pod Sněžkou. Studenti svá díla poprvé prezentovali veřejnosti letos v lednu na výstavě v Praze. Lávky jsou už vyrobené a před samotným smontováním je stavební firma podle potřeby může mírně upravit.

Petr Bílek

Autor Petr Bílek (Články)


Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.