Nová kniha o Adalbertu Stifterovi je zároveň turistický průvodce

Nová publikace přibližuje básníka Šumavy, česko-rakouského spisovatele Adalberta Stiftera (1805–1868). Vyšla k výročí 150 let jeho smrti. Dvojjazyčná brožura propojuje místa spjatá s jeho působením v jižních Čechách, Horním Rakousku a Dolním Bavorsku, ukazuje je jako turistické cíle.

Kniha provází zájemce na 50 stránkách od místa Stifterovy smrti v Linci symbolicky proti proudu jeho života až do Horní Plané, kde se narodil. Publikace Adalbert Stifter – Básník Šumavy popisuje místa, kde Stifter působil. Součástí je mapka. Kniha připomíná i pozdně gotický oltář v rakouském Kefermarktu, na jehož restaurování se Stifter podílel. Publikaci lze získat například v Regionálním muzeu v Českém Krumlově.

„Naším zájmem bylo představit Stiftera i publiku, které dosud mělo problém do jeho díla proniknout a obtížně k němu hledalo cestu. Místa spojená se Stifterem neztratila nic ze své fascinace. Ať jsou to přírodní krajiny Bavorského lesa a Šumavy nebo Linec, který je dnes symbolem digitalizace,“ uvedl ředitel Turistické centrály v Linci Georg Steiner.

Regionální muzeum v Českém Krumlově připravilo i výstavu v Památníku Adalberta Stiftera v Horní Plané, ve své pobočce v jeho rodném domě. Výstava ilustrací jeho knih doplňuje stálou expozici o něm, potrvá do 15. prosince. Na začátku 90. let 20. století byla roční návštěvnost památníku v Horní Plané 11 000 až 13 000 lidí, přičemž krumlovské muzeum lákalo za rok asi 20 000 lidí. Dnes má Regionální muzeum asi 30.000 návštěvníků ročně, z toho do památníku jich míří 5500 až 7000 za rok.

Celý rok se v jižních Čechách, Rakousku i Německu konají výstavy, koncerty, divadla a čtení. V rakouském městě Kremsmünster lze v několika restauracích ochutnat jídla podobná těm, která se jedla za Stifterova života, tamní obchody představují ve výlohách citáty z jeho knih. Řekla to dnes kulturní referentka z Kremsmünsteru Dagmar Fetz-Lugmayrová.

Spisovatel, malíř a učitel Adalbert Stifter napsal romány Vítek, Pozdní léto i povídky, jako Horský křišťál, podle níž vznikl v roce 2004 film. V Rakousku a jižním Německu je po Stifterovi pojmenovaná řada ulic či škol. Jeho knihy se nejvíc překládají do japonštiny, řekl dnes kurátor výstavy Stifterových ilustrací v Horní Plané Ivan Slavík.

Newsroom TTG, Václav Koblenc, ČTK

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..