Nikola Bakračeski: Máme s Čechy mnoho společného

Dr. Nikola Bakračeski, starosta Ochridu, turisticky nejvyhledávanějšího regionu Makedonie, navštívil Kutnou Horu a Prahu.

Kabinet_800

Dr. Nikola Bakračeski, starosta Ochridu

 Jaké jsou strategické plány Ochridu v oblasti cestovního ruchu?

Nyní měníme strategi i pro podporu a marketing ochr idského cestovního ruchu. Zaměřujeme se na rozvoj a vynakládáme mnoho úsilí na vybudování lyžařského střediska na hoře Galičica, které by bylo svou podstatou jedinečné, protože by se rozprostíralo na hoře, z níž by byl výhled na dvě jezera. Na jedné straně by byly sjezdovky namířené k Prespanskému jezeru a z druhé strany k Ochridskému jezeru.

Ochrid je vhodná destinace pro kongresovou turistiku, ale zaměřujeme se také na sportovní turistiku, například dokončujeme stavební projekty moderního olympijského bazénu v komplexu, který spolu s fotbalovým, tenisovým a basketbalovým hřištěm umožní tento druh turismu rozšířit. Právě teď se dokončují přípravy na výstavbu městského lodního přístavu na Ochridském jezeře. Podpoříme tak rozvoj elitního cestovního ruchu. Cílem je, aby se město stalo atraktivníturistickou destinací během celého roku.

Zmínil jste kongresovou turistiku. Jaká je kapacita kongresových sálů v Ochridu?

Ochrid je známá kongresová destinace, ale bohužel kapacita zařízení je nízká. Největší kongresový sál vlastní Hotel Inex Gorica a má asi 1000 míst k sezení. V současnosti vyjednáváme příchod alespoň tří světových hotelových sítí.

Jaké národnosti navštěvují Ochrid v posledních letech nejčastěji?

Nejčastějšími hosty jsou návštěvníci ze zemí Beneluxu, jejichž zájezdy dotuje stát. Jinak mohou dotace také využívat všechny cestovní kanceláře, které přinášejí Makedonii návštěvníky (podmínky dotací CK najdete zde). V loňském roce navštívilo Makedonii nejvíce turistů
z Nizozemska, Belgie a Turecka a ze sousedních zemí, jako jsou Srbsko, Bulharsko, Řecko a Albánie. Zajímavé je zmínit, že počet zahraničních turistů převyšuje počet domácích návštěvníků. Počet hostů z České republiky je malý, k čemuž
přispívá i chybějící příméletecké spojení.

Jak chcete lákat české turisty?

V současnosti využíváme podpory velvyslance Paskala Stojceského pro šíření povědomí o turistickém potenciálu Makedonie. Také plánujeme prezentace prostřednictvím veletrhů cestovního ruchu s Agenturou pro podporu cestovního  ruchu Makedonské republiky. Minulý měsíc jsme poprvé uspořádali seminář v Ochridu, kterého se účastnili hoteloví a turističtí pracovníci z Ochridu s cílem šířit povědomí o možnostech, které město nabízí. Máme v úmyslu seminář uskutečňovat pravidelně každý rok v březnu a dubnu. V České republice bychom v příštím roce chtěli uspořádat jednodenní workshop v Praze. Na tuto akci plánujeme pozvat nejznámější cestovní kanceláře v České republice a novináře předních médií.

Čím je Ochrid a Ochridské jezero jedinečné?

Město Ochrid je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V Makedonii a místním regionu patří mezi nejznámější turistické centrum. Jeho stejnojmenné jezero je také zapsáno na seznam UNESCO jako světové přírodní dědictví.

Unikátností tohoto místa je to, že na jednom místě najdete pozůstatky všech civilizací, kulturní bohatství, které svým zvláštním způsobem spojuje minulost a současnost tohoto svatého města. Říká se, že zde kdysi stálo 365 kostelů, pro každý den v roce jeden. Zachovalo se ale jen 67 kostelů, proto se městu říká Balkánský Jeruzalém. Ne náhodou se mu také přezdívá centrum slovanské vzdělanosti a kultury. Před více jak 11. staletími zde začali sv. Kliment a sv. Naum, žáci sv. Cyrila a Metoděje, šířit slovanskou vzdělanost a kulturu do slovanského světa. Po úspěšné misi nechal Sv. Kliment pro 3500 přívrženců postavit Ochridskou Univerzitu, o kterém se tvrdí, že je starší než Boloňská univerzita.

Ochridské jezero je jedním ze tří nejstarších a nejhlubších jezer na světě. Představuje největší nádrž pitné, čisté a průzračné vody v Evropě. Oplývá neobvyklou endemickou flórou a faunou, která zahrnuje i druhy, které nikde jinde na Zemi nenajdete. Spolu s pohořím Galičica, která ho odděluje od Prespanského jezera, představuje region s biodiverzitou, která se objevuje jen zřídka. Je to místo kde se každému při pohledu na překrásnou přírodní scenérii zastaví dech.

Starosta Dr. Nikola Bakračeski na rozhovoru v TTG

Starosta Dr. Nikola Bakračeski při rozhovoru v TTG

Co konkrétně nabízí Ochrid turistům?

Turisté mohou ve městě navštívit některé z mnoha kulturních památek, podnikat túry a procházet se v neobvyklé přírodě a užívat si vodní zábavy v jezeře. Město nabízí ubytování v hotelích a soukromých apartmánech s vysokými standardy.

Pokud se vydáte na cestu za poznáváním kulturních a historických památek, nesmíte zapomenout na arcibiskupský kostel sv. Sofie, antické divadlo z 3. století př. n. l., jeden z klenotů byzantské architektury kostel sv. Panny Marie Perivlepta a galerii ikon, v které jsou umístěny nejcennější exempláře z kostelů nacházejících se v Ochridě. Historici umění umístili Ochridskou galerii ikon z hlediska významu hned za Tretyakovou, která je považována za největší trezor ikon na světě. Turisté by také měli vylézt na Samuelovou pevnost a navštívit Plaošnik, kde se nachází kostel a ostatky Sv. Klimenta Ochridského. Na tomto místě se právě obnovuje Univerzita Sv. Klimenta, odkud se začala šířit slovanská vzdělanost, kultura a další nové týkající se makedonské národní a kulturní identity.

Na druhé straně jezera u hranic s Albánskou republikou se nachází klášter sv. Nauma a prameny řeky Drin, která se vlévá do jezera a přetéká do sousedního města Struga jako Černý Drin, kde pokračuje přes drimskou pánev, prochází přes Albánii a vlévá se do Jaderského moře. Krásná krajina podzemních pramenů, které jsou na mnoha místech i na dně jezera a přicházejí podzemními kanály pohoří Galičica z Prespanského jezera, společně s překrásným klášterem sv. Nauma vytváří velkolepé pouto přírody, svatosti a kulturního dědictví. Právě proto se často mluví o tj. „makedonské části ráje“. Lidé věří na zázraky spojené s klášterem, hrobkou a ostatky sv. Nauma Ochridského, takže do svatyně každý rok, vždy 3. července, přichází desítky tisíc nejen pravoslavných křesťanů, ale také katolíci, muslimové a příslušníci jiných náboženství. Nosí dary a modlí se za zdraví a vyřešení osobních nebo rodinných problémů.

Při zpáteční cestě ze zázračného kláštera sv. Nauma si můžete prohlédnout repliku zrekonstruovaného neolitického obydlí „Záliv kostí“ nebo se vydat do výšin pohoří Galičica, kde se můžete pokochat jedinečným pohledem na Ochridské a Prespanské jezero. Svahy pohoří Galičica jsou díky desítkám tisíc kilometrů dlouhými a vyznačenými trasami pro turisty velmi atraktivní z hlediska cyklistiky. Na své si přijdou i milovníci extrémní sportů, kterým nabízí atraktivní prostory.

Ochrid turistům nabízí bohatý kulturní život a možnost navštívit mnoho výstav a koncertů. Mezi nejpřednějšími Celkově nejvýznamnější událostí je festival Ochridské léto, jehož program se koná od 12. července do 20. srpna. Festivalu se účastní světová elita reprodukční hudby. Bývalí účastníci jako je např. Rostropovič, Kogan nebo José Carreras, ale i mnozí jiní tvrdí, že nikde jinde není taková akustika, jako je v katedrále sv. Sofie. Před tím než půjdete na některý z koncertů v rámci festivalu Ochridského léta, můžete se jít podívat na exkluzivní výstavu ve zlaté místnosti muzea, kde jsou vystaveny nejvzácnější exempláře archeologických nalezišť ze všech období lidské existence. Zde uvidíte jednu z pěti zlatých masek, o kterých archeologové tvrdí, že jsou ve světě jedinečné.

Město je plné krásně upravených restaurací, kaváren, hospůdek a nočních klubů, díky nimž se stalo známou turistickou destinací pro mladé lidi. Užít si můžete i překrásně upravené pláže a průzračnou vodu ochridského jezera, která vybízí k rekreaci.

Co je zajímavé zejména pro české turisty?

S Českou republikou nás toho hodně spojovalo, a věřím, že se na to podaří navázat a stane se tak základem pro prohloubení spolupráce. Nejdůležitější součástí je rozšíření slovanské vzdělanosti a kultury, která má kořeny právě v Ochridu.

To co může být pro české turisty zajímavé je zábava, kterou město nabízí, a která zahrnuje s krásně upravené pláže doprovázeny zábavními kluby pro mladé lidi nacházející se na samotné pláži. Jednou z výhod, kterou nabízíme je dobrá kuchyně a levné jídlo a v neposlední řadě příležitosti pro rozvoj venkovského a ekologického cestovního ruchu, v rámci kterého je možné navštívit nejen města v blízkosti hory Galičica, ale i nedaleké vesnice, které nabízí ubytování i rekreaci. Zde bych uvedl sousední město Struga, Pogradec v Albánii, které nabízí jednodenní výlet, a návštěvu malebných makedonských vesniček Vevčani, Oktisi, Velestovo , Trpejca , Kurbinovo a další.

Jaký je podle Vás nejjednodušší způsob jak se dostat do Makedonie ?

Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný přímý let z Prahy do Skopje a Ochridu, doporučil bych, aby se alespoň v létě napojení s charterovými lety podle vzoru jiných zemí, se kterými má Makedonie rozvinutých dobrou spolupráci v oblasti cestovního ruchu. Vláda Makedonské republiky má svůj program pro dotaci turistických zájezdu, které mohou výrazně usnadnit organizování charterových letů z Prahy do Ochridu. Ochridské letiště, které je vzdáleno pouhých 10 minut od centra města, bylo nedávno zrekonstruováno a modernizováno, čímž se řadí mezi modernější letiště v regionu.

Vedle této příležitosti, mohu doporučit jen nepřímé spoje. Nejlepší linky vedou přes Vídeň, Bělehrad, Istanbul a Lublaň. Obyvatelé Moravy, kteří se nacházejí v blízkosti letiště ve Vídni, mají přímý let do Skopje dvakrát denně.

 
Makedonie je v květnu Destinací měsíce, více článků o této zemi najdete zde.

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..