Námořní hlídka deníku Jutarnji list ohodnotila chorvatské přístavy

Partnerský článek

Novinářsko-jachtařská posádka deníku Jutarnji list obeplula na 14metrové lodi-plachetnici v průběhu června, července a srpna Jadran od Umagu do Dubrovníku a při setkávání s jachtaři hodnotila služby jachtařských přístavů. Na své cestě dlouhé 57 dní a 615 námořních mil navštívila hlídka 32 nejvýznačnějších chorvatských jachtařských přístavů a četné skryté zátoky, oblíbená letní kotviště a letoviska.

Foto: Boris Kovacev

Tato jedinečná novinářská jachtařsko-turistická akce, první svého druhu v Chorvatsku, probíhala pod záštitou Chorvatského turistického sdružení ve spolupráci s Ministerstvem cestovního ruchu Chorvatska a za podpory mnoha sponzorů.

Název Námořní hlídka deníku Jutarnji list „Zlatá kotva“ 2017 nese podle vyznamenání, které je u této příležitosti udělováno nejlepšímu chorvatskému jachtařskému přístavu podle ohodnocení hostů. O tomto, stejně jako o dalších uznáních-oceněních, která byla udělována 16. září tohoto roku ve městě Mali Lošinj, rozhodovalo 1131 jachtařů, jichž se členové hlídky během své plavby dotazovali a popovídali si s nimi.

Hodnocení bylo provedeno na základě anketních dotazníků, které vyplňovali hosté-jachtaři v každém jachtařském přístavu a v nichž odpovídali na 7 otázek o pořádku, organizaci a čistotě v jachtařském přístavu, o přívětivosti personálu, restauračních, zábavních a sportovních zařízeních známkami od 1 do 5 pro každou kategorii. To tvořilo 70 procent celkové známky jachtařského přístavu, zatímco 30 procent tvořila známka hlídky ve funkci poroty, také od 1 do 5, avšak za celkový dojem o jachtařském přístavu.

 

Oceněné jachtařské přístavy

MARINA PUNAT, ostrov Krk – obsadila podle ohodnocení hostí chorvatských jachtařských přístavů v jachtařské sezóně 2017 první místo se získanými 4,56 body z možných 5 a stala se tak vítězem Zlaté kotvy 2017.

Marina Punat je nejstarším jachtařským přístavem v Chorvatsku založeným v roce 1964. V marině je dnes zakotveno více než 1300 lodí (500 na suchém stání) s asi 3000 tranzitními vplutími v létě. Pro turistiku je situována na ideálním místě – skryté, ale rozlehlé zátoce, na ostrově, který je mostem spojen s pevninou, má letiště a loděnici se všemi možnými servisními službami pro každý motor a lodní trup. Od roku 1998 vyvěšuje Marina Punat modrou vlajku čistého moře a životního prostředí.

ACI MARINA SLANO – získala podle ohodnocení hostů chorvatských jachtařských přístavů v jachtařské sezóně 2017 uznání za druhé místo se získanými 4,52 body z možných 5.

ACI marina Slano je nejnovějším jachtařským přístavem v ojedinělém celosvětovém řetězci a systému pobřežního a námořního cestovního ruchu a nese jméno jeho zakladatele Veljka Barbieriho. Byla otevřena v minulém roce a toto je první celá sezóna jejího provozu. Je situována v rozlehlé zátoce, jinak oblíbeném kotvišti jachtařů a v klidném místě Slano, které je známé rodinnou turistikou a vynikajícími plážemi.

ACI marina Slano je moderně koncipována, má 200 kotevních stání, snadný přístup, velký prostor pro manévr při vplouvání a vyplouvání a šířka pontonu a prostoru mezi loděmi jí dává zvláštní komfort a soukromí pobytu na kotevním stání.

OLIVE ISLAND MARINA, Sutomišćica, ostrov Ugljan – získala podle ohodnocení hostů chorvatských jachtařských přístavů v jachtařské sezóně 2017 uznání za třetí místo se získanými 4,49 body z možných 5.

Někdejší zchátralé vývaziště bylo před několika lety přeměněno na současnou butikovou marinu Olive Island, která je dnes skutečným skvostem mezi malými moderními jachtařskými přístavy. Obzvlášť láká jachtaře, kteří hledají klid, ticho, krásu a bezchybný pořádek a upravenost na každém kroku. Marina má všechny služby své kategorie.

 

Zvláštní uznání

ACI MARINA CRES – získala podle ohodnocení jachtařů v anketě Námořní hlídky 2017 zvláštní uznání „Moje nejmilejší marina“.

Překrásný jachtařský přístav pohodlně situovaný v hluboko táhlé a chráněné zátoce Creského zálivu, ve všem dotažený a funkčně upravený. Čisté moře a péče o životní prostředí zajistily ACI marině Cres modrou vlajku, kterou vyvěšuje již 18 let.

Zvláštní uznání za mimořádný přínos k rozvoji chorvatského pobřežního a námořního cestovního ruchu a velkorysou pomoc a podporu organizaci Námořní hlídky deníku Jutarnji list 2017 bylo uděleno společnosti Adriatic Croatia International Club d.d. – ACI.

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.