Na Lipně bude nová cyklostezka za 43 milionů Kč

V Černé v Pošumaví na Lipně se chystá stavba cyklostezky za 43 milionů korun, která povede podél stávající hráze oddělující takzvané malé a velké Lipno, na pravé straně při výjezdu z obce. Stezka bude 1,2 kilometrů dlouhá.

Černá v Pošumaví. Foto: INFOcentrum Černá v Pošumaví

Pokud jde o náklady, 85 % z nich uhradí Státní fond dopravní infrastruktury, obec dá devět milionů. Cyklostezka by měla být hotová v roce 2019. ČTK to dnes oznámil PR manažer Turistického spolku Lipenska Pavel Pechoušek.

„Ještě letos se začne stavět,“ uvedla starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková (BEZPP). Rozpočet obce s 850 obyvateli letos na cyklostezku počítá se třemi miliony, příští rok se šesti. Počet obyvatel Černé se přes léto vždy zněkolikanásobí, míří tam hlavně vyznavači vodních sportů, protože v Černé má hladina lipenského jezera největší plochu.

Cyklostezka vznikne v dnešním takzvaném malém lipenském jezeře, tedy na pravé straně při výjezdu z Černé. Tady hráz roztíná hladinu lipenského jezera na dvě poloviny. Cyklostezka povede asi půl metru nad hladinou. Nejdřív bude nutné navézt na místo mnoho velkých kamenů, na kterých se cyklostezka začne budovat. Součástí bude i mostek, pod kterým budou proplouvat lodě, a nová místa, odkud bude možné chytat ryby.

„Nová část cyklostezky krásně propojí celé Lipensko, tento úsek zde výrazně chyběl. Zároveň přinese velkou úlevu všem cyklistům, kteří ještě nyní musejí při jízdě po hrázi jet přímo po silnici, kde se necítí zrovna bezpečně. Pro nás je cyklostezka vítaným vylepšením celé infrastruktury,“ uvedla provozovatelka kempu Jestřábí I. Adéla Černá.

V obci je pět kempů. Zajímavostí je jediné letní digitalizované kino na Lipensku, podle Pechouška čtvrtý nejnavštěvovanější letní biograf v ČR. Obec do něj každý rok investuje desítky tisíc korun. Od začátku léta je tam nová konstrukce na plátno, nové toalety a připravuje se projekt na nové lavičky.

TTG Newsroom, ČTK

Autor Petr Bílek (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..