Mohamed Oussama Ben Yedder: Tunisku chybějí spoje mimo sezonu

O vizích a možnostech, jak přiblížit Tunisko jako destinaci pro celoroční dovolenou, jsme si povídali s panem Mohamedem Oussamou Ben Yedderem, ředitelem zastoupení Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch (ONTT) v Praze.

Mohamed Oussama Ben Yedder: Tunisku chybějí spoje mimo sezonu

Mohamed Oussama Ben Yedder představil Tunisko jako prázdninovou destinaci studentům Vysoké školy obchodní v Praze formou interaktivní přednášky. Foto: Archiv VŠO

Jaké jsou Vaše vize v rámci propagace Tuniska v České republice?

To je podstata mého tématu, jak rozvinout český trh. Souvisí to také aktuálním problémem Tuniska jako turistické destinace, protože všichni turisté jezdí do Tuniska jen přes cestovní kanceláře. 100% podíl tvoří zájezdy a balíčky touroperátorů. A víme, že průzkum trhu ukazuje, že téměř 80 % Čechů cestuje individuálně bez cestovní kanceláře. Představte si, že 80 % českých turistů nemůže jet do Tuniska z mnoha různých důvodů.

Za prvé nemáme spoje s nízkonákladovými aerolinkami. Druhý problém je, že v Tunisku celkově funguje monopol touroperátorů. Třetí problém je, že jsme sezonní oblast. Myslím tím, že se k nám jezdí jen od dubna do pozdního října. V tomto období nemáme žádné klienty z České republiky. To je takový krátký popis aktuální situace.

Máte v plánu nějaké konkrétní body, aby se situace změnila?

Za prvé to je přesvědčování, lobování za to dostat národní aerolinku Tunisiair zpět do Prahy, kam přestala létat na jaře 2006 kvůli ztrátám. Ministerstvo turismu a Tuniský národní úřad pro cestovní ruch vymýšlejí nové mechanismy pro podporu leteckých společností. Buď formou bonusů jako kompenzaci za zbývající volná sedadla v letadle, nebo by dostaly záruku odškodnění od touroperátorů a dalších komerčních subjektů. Největší problém je mimosezonní období od listopadu do dubna. Musíme zavést nějaká opatření, která by vyřešila letecké spojení z Prahy do Tunisu.

Na přednášce jste se zmínil o cestování back­packerů do Tuniska.

Máte tu dvě možnosti. Sám si koupíte letenku, sám si zarezervujete hotel. Ale musíte si taky sami zařídit víza, obvykle to trvá jeden týden. Ale v momentě, kdy si kupujete zájezd přes cestovní kancelář, tak vám zařídí rovnou víza a ušetří vám čas a cestu na ambasádu. Věřím, že v momentě, kdy budeme mít nízkonákladové aerolinky, tak se tento problém vyřeší. A vzniknou další možnosti pro individuály.

Máte nějaké doporučení, co by turisté mohli dělat mimo sezonu v Tunisku?

Část naší práce je také zapojovat nové partnery, zvláště pak touroperátory. V současné době se zapojilo osm touroperátorů zaměřených na prodej golfových balíčků. Už propagují vše, co Tunisko nabízí. Například profesionální golfové kurzy, excelentní infrastrukturu či velmi pěkné hotely. Spolupracujeme s touroperátory zaměřujícími se na poznávací cesty a přesvědčujeme další, aby víc propagovali možnosti Tuniska. Další krok je příprava rodinných výletů, pro které dále hledáme lokální partnery v Tunisku, aby se zapojili do komercializace a objevili se v katalozích touroperátorů na rok 2015. Na vzestupu je také segment cestování seniorů a také oblast lázeňství. Tunisko představuje trochu jiný produkt.

Za prvé jste na dovolené, cítíte se, jako by byly prázdniny, za druhé máme unikátní thalassoterapie z mořské vody. To jen tak někde nenajdete, výjimkou je jen Francie, kde je tato kúra ale dražší. Další klíčový faktor jsou senioři, které by mohla oslovit právě naše thalassoterapie, relaxace na dovolené, úkryt před stresem, znečištěnými městy. Je to určitý produkt ekoturistiky, možná ne z krátkodobého pohledu, ale určitě z toho dlouhodobého. Ale musíme na tom začít pracovat teď a ne to odkládat, protože by mohlo být už příliš pozdě. Je potřeba začít postupně malými kroky vpřed.

Čím je podle vás Tunisko jiné oproti Vašim sousedům?

V Tunisku je vše blízko. Dokonce, když přijedete na Džerbu, tak vám stačí jen dvě hodiny a jste na Sahaře. Myslím si, že je to naše velká výhoda. V Tunisku se cítíte jako doma, lidé vás přijímají, nemáme speciální pravidla pro turisty ani žádné vymezené prostory. Ano, také máme nějaké ekonomické a sociální problémy, ale jsme demokratický stát. Lidé jsou svobodní, kdysi jste narazili na fotografii prezidenta téměř všude, ale dnes jsou lidé svobodní a mohou se vyjádřit. Máme velký potenciál v mladých a vzdělaných lidech. Tunisko je velmi krásná a tolerantní země.

Životní styl Tunisanů vznikal již před staletími v rámci osidlování země. Kartaginci, Židé, Římané, Arabové, Španělé, Řekové, křesťané, muslimové, všichni tu žili spolu. A Tunisko je asi jedna z mála zemí, kde neuslyšíte o konfliktech mezi náboženstvími nebo národnostmi, protože jsou zvyklí žít spolu. A my opravdu nejsme moc konzervativní, ale v Tunisku máme běžně svatby mezi různými vyznáními a národy. Lidé jsou tu zvyklí žít v klidu a míru.

Lucie Poštolková

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..