Mohamed Aly: Letos se chceme v počtu zahraničních návštěvníků přiblížit rekordnímu roku 2010

Říká Mohamed Aly, nový ředitel egyptské centrály cestovního ruchu v Praze, se kterým jsme hovořili na veletrhu cestovního ruchu Holiday World.

Foto: Naďa Rybárová

Funkce ředitele egyptské centrály v Praze, ve které jste nahradil pana Mohameda Desoukyho, jste se ujal teprve 1. února. Chystají se v působnosti kanceláře nějaké změny?
Zatím máme na starosti sedm zemí, kterými jsou i nadále Česká republika, Ukrajina, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko, Srbsko a Gruzie. Je ale možné, že se dva až tři trhy, mezi nimi např. Rumunsko, přesunou pod působnost Káhiry. Zastupitelské kanceláře totiž řeší kromě jiného i všechny finanční záležitosti, a tak je třeba trochu jim ulehčit.

Poptávka po Egyptu všeobecně stoupá, jak dopadl z hlediska příjezdů minulý rok?
Výborně, podařilo se nám znovu získat na zdrojových trzích důvěru. V roce 2017 Egypt navštívilo 8,3 milionu zahraničních turistů, což je ve srovnání s rokem 2016 vzrůst o 53 procent. A to v podstatě bez turistů z Velké Británie a Ruska, těch bylo odhadem tak kolem sto až sto padesáti tisíc. Rusko již obnovilo lety do Káhiry, obnovit by se měly i lety do resortů. Ať je to, jak chce, bude-li nárůst v počtu příjezdů pokračovat tak dobře i letos, měli bychom se přiblížit rekordnímu roku 2010, kdy přijelo 14 milionů turistů. To je náš hlavní cíl a zdá se, že jsme v tomto ohledu na dobré cestě.

A jak jste na tom na českém trhu?
Rovněž výborně, tedy alespoň pokud se týká nárůstu příjezdů, který v loňském roce činil 127 procent. V roce 2016 k nám přijelo jenom 93 tisíc českých turistů, loni už to bylo 203 tisíc. Po Egyptu je i u vás poptávka. A není divu, Egypt má několik komparativních výhod, např. tu, že je relativně blízko, poměr cena – kvalita je rovněž velmi příznivý. Češi preferují odpočinek u moře, rádi bychom je ale z resortů vytáhli i jinam. Např. na okružní plavby. Oni neradi cestují mezi resorty, to bychom rádi změnili.

Přidáváme i jiné atrakce, plánujeme třeba tzv. Holy Family Trip, máme připravených 25 míst na cestě, kudy svatá rodina putovala Egyptem na útěku z Betléma před Herodem. Osm z těchto míst už je připravených přijmout návštěvníky. Doufáme tedy, že počet českých turistů bude i nadále stoupat. A samozřejmě budeme i nadále spolupracovat s českými touroperátory, bez nich bychom to nedokázali.

Děkuji za rozhovor.
Naďa Rybárová

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.