Malta – podzimní tipy, kam se vydat na túry

Partnerský článek

Na podzim se po horkém létě Malta zazelená a promění se v nádhernou arénu pro dlouhé výlety po fascinující krajině. Středomořské klima, exotické rostlinstvo a nádherné pobřeží Malty zaručují silné outdoorové zážitky. Vyberte si: dramatické útesy, kamenitou kopcovitou krajinu s keři a polokeři nebo údolí s bujnou vegetací. Po cestě potkáte prehistorické památky, jeskynní kaple a skryté paláce maltézských rytířů. Cílová místa tras jsou velmi dobře dostupná veřejnou dopravou.

Foto: Malrta Tourism Authority

Doporučujeme například výlet po hřebenu Marfa – 11 kilometrů ujdete na necelých 5 hodin. Trasa začíná na severu, v oblasti Mellieħa, na největší písečné pláži ostrova v zálivu Ghadira, a vede doslova nahoru dolů. Na hřebenu spatříte Torri l-Ahmar, červenou věž, pak dále kapli Neposkvrněného početí a mezi tím si užijete nádherné výhledy na krajinu i strmé útesy. Procházet budete i zalesněnými oblastmi i kulturní zemědělskou krajinou. U bílé věže it-Torri l-Abjad si prohlédnete zajímavé geologické útvary i historická opevnění.

Další nádherná trasa začíná u zahrad Buskett a končí v Qrendi. Vede zalesněnou zelenou krajinou a kolem velkolepých historických artefaktů, jako jsou například koleje vyjeté prehistorickými vozy a jeskynní komplex Ghar il-Kbir, obydlený ještě před 150 (!) lety. Trasa vede i podél bývalých římských lomů a k inkvizitorskému paláci Girgenti, který nyní slouží jako oficiální rezidence premiéra. Dále pokračujete do města Siġġiewi a k tajemnému fenoménu il-Maqluba, což je velký kráter či propast.

Na Maltě jsou pro pěší turistiku ideální také oblasti Dingli, Għar Lapsi, Fawwara, Wardija, celý sever ostrova s nejrůznějšími zátokami a také jižní pobřeží s rybářskými osadami a mysem Delimara, kde si můžete prohlédnout zbytky stejnojmenné pevnosti.

Pro pěší výlety se hodí i ostrov Gozo: podívejte se na místa jako Ta‘ Dbieġi, poblíž vesnice San Lawrenz, maják Ġordan u Għasri, Ħondoq ir-Rummien u vesnice Qala a údolí San Blas Valley nedaleko Naduru. Ostrov je protkaný cestami a stezkami. Zkušení turisté se mohou vydat na tří až čtyřdenní túru kolem celého ostrova. Veškeré vybavení je třeba vzít s sebou.

A pokud by vám chůze byla málo, nevadí: na Maltě můžete provozovat i jízdu na horských kolech. Lze využít značení projektu SIBIT, který funguje se sousední Sicílií a vytváří síť cyklostezek a cyklistických hotelů. Na ostrově Gozo vede značka kolem celého ostrova skrze 14 vesnic.

Pobřeží lze objevovat na kajaku. Malta je výborná i pro potápěče, protože i během zimy zůstává moře poměrně teplé.

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.