Lodí přes Atlantik

Poptávka po výletních plavbách (cruises) celosvětově roste a zájem stále více projevují i mladší generace. U českých zákazníků je tento segment ještě poměrně neznámý, takže nabízí značný potenciál. Jak vypadá plavba na lodi Queen Mary 2 z Ameriky do Evropy?

Queen Mary 2, Foto: Cunard Line

Queen Mary 2, s 345 metry délky, 40 metry šířky a kapacitou 2620 cestujících druhé největší dopravní plavidlo světa 1, 4, je v provozu od roku 2004 a po většinou funguje jako jediná linková loď na trase mezi Southamptonem a New Yorkem. Provozuje ji společnost Cunard. V zimě pak Queen Mary 2 vyráží z New Yorku na okružní plavby po Karibiku. Dosahuje cestovní rychlosti 48 km/h a je poháněna elektřinou, kterou v podpalubí vyrábějí dieselové a plynové agregáty. Kolem sedmé paluby vede okružní venkovní promenáda, která je 620 metrů dlouhá a celou loď lze po ní obejít. Plavba přes Atlantik na Queen Mary 2 trvá obvykle šest nocí a sedm dnů a představuje skvělé nahlédnutí do toho, v čem vlastně luxusní plavby spočívají a jakou hodnotu zákazníkům přinášejí.

„Jste ubytovaní na svébytném plovoucím ostrově, s pětihvězdičkovým all inclusive komfortem,“ popisuje Veronika Kratochvílová 2, redaktorka našeho časopisu Travel Digest, kterou jsme vyslali tento segment cestovního ruchu prozkoumat. „Nikam nespěcháte, jen se řídíte záchytnými body, které tvoří snídaně, oběd a večeře. Není ani kam spěchat,“ vysvětluje Veronika.

Foto: Veronika Kratochvílová

Společenský život na lodi je nesmírně důležitý. Osazenstvo lodi tvoří vlastně jakýsi ostrůvek „lepší“ společnosti, jaká se už se reálně na souši možná ani nevyskytuje, ale jakou známe ze starých románů. Spousta lidí na palubě se zná. Někteří první plavbu absolvovali před 25 lety a od té doby se pohybují víceméně na moři 3. Během plavby se koná velký ples. A při jídle není vůbec důležité samotné jídlo, ale opět ona společenská příležitost. Vzít si sushi, sednout si do kouta a tam ho sám spořádat by bylo naprosté faux pas.

Sylvia je asi sedmdesátiletá elegantní Britka s alabastrovou pletí, dokonale střiženými šaty, šperkem ve výstřihu a rty obtaženými výraznou rtěnkou. Vzpomíná, jak svou první plavbu absolvovala s babičkou jako šestnáctiletá: „Pamatuju si to jako dnes. Babička mi k narozeninám přinesla velký balík. Byly v něm ty nejhezčí šaty, jaké jsem kdy viděla. Druhý den jsme se nalodili na Queen Elisabeth, kde sem zažila první opravdový bál v životě. Oblékla jsem si ty přenádherné šaty a směla jsem dokonce použít rtěnku. Nikdy na ten večer nezapomenu,“ svěřila se Sylvia naší Veronice. Dnes má Sylvia už jedenáct vnuček a pro každou z nich chystá k šestnáctinám tentýž dárek: princeznovské šaty a plavbu na lodi. Na moři tráví Sylvia se svým manželem Jayem někdy i několik měsíců v roce. Je prý závislá na šumění oceánu a dobré společnosti.

„Lidé na lodi jsou elegantní, s vybraným chováním, zábava je decentní, jídlo skvělé. Pocit, že se pohybujete mezi high society, podporuje i množství personálu. Na každé dva pasažéry připadá jeden usměvavý člen posádky,“ dokresluje atmosféru Veronika. „Lecčemus se tu člověk přiučí. Například, že je dobré nejdřív si do hrnečku nalít mléko a až pak kafe nebo čaj, protože se to hezky spojí a nemusí se míchat lžičkou, která se v lepší společnosti zásadně ne­olizuje. A už vím, že croissant můžu lámat a drobit si s ním do klína, protože to tak dělají všichni,“ směje se Veronika.

Na lodi se nachází největší taneční parket na moři, 3D kino, planetárium, divadlo, galerie, kasino, patnáct restaurací (bufetová restaurace je otevřená nonstop), čtyři bazény a další atrakce. Za pozornost stojí největší lodní knihovna světa, čítající 8000 svazků!

Foto: Cunard Line

„Program na lodi je bohatý a nabitý. Ale pozor! Nesmíte si to představovat jako nějaké laciné estrády pro důchodce. Program tu má nesmírně vysokou úroveň. Konají se přednášky, debaty i semináře, které byl Queen Mary 2 mohli závidět i studenti oboru mediálních studií z Karlovy Univerzity v Praze. Byla jsem na politických debatách, na semináři o mediální manipulaci, kde přednášel odborník z BBC. Jsou tu i přednášky o náboženství, lekce práce s Photoshopem pro pokročilé, odborné semináře o cestování nebo například přírodovědné přednášky o fauně Atlantiku či fungování družic. Program je přesně mířený na cílovou skupinu, kterou tvoří sice lidé většinou starší, ale intelektuálně založení. Rozhodně žádní voliči Donalda Trumpa,“ říká Veronika a dodává: „A to se týká i programu kina. Je to něco jako chodit v Praze do Kina Aero.“

Určité procento lidí pluje na lodi přes Atlantik i ze zcela prozaického důvodu: protože se bojí létat, pro většinu to je však způsob trávení času, pobyt. Většina cestujících jsou spíše senioři, tedy lidé, kteří mají peníze a hlavně čas a pro něž je pobyt na lodích po světě životním stylem. Zde však na trhu luxusních plaveb nastává změna. Podle průzkumu bonvoyage.co.uk z roku 2014 stoupá obliba dovolené na zaoceánské lodi i ve věkové skupině 18–30 let. Jako důvody zakoupení dovolené na lodi uvedli respondenti pestrost palubní zábavy, úsporu peněz díky all-inclusive lodnímu lísku (jídlo, pití i zábava), méně stresu a také to, že je to prostě jiné než klasická dovolená na pláži u moře. To, že dovolené na lodi jsou jen pro starší a pokročilé, je zkrátka již neplatný stereotyp.

Očekávaný růst segmentu výletních plaveb v roce 2017 potvrzuje prosincová studie sdružení Cruise Lines International Association (CLIA): v roce 2017 se očekává celkem 25,3 milionu cestujících, což je více než loni, ale především je vidět masivní nárůst oproti pouhým 15,8 milionu cestujících v roce 2007. Plánuje se zahájení provozu 26 nových říčních i námořních lodí. Vedle výraznějšího zájmu mladších generací CLIA očekává ještě tyto další trendy: širší zapojení cestovních agentur při prodeji plaveb, zvýšení zájmu o říční plavby, zvýšení počtu zastávek na soukromých ostrovech, angažování slavných šéfkuchařů na palubě jako lákadla a vyšší zájem o expediční plavby – například plavby do Antarktidy bývají pravidelně vyprodané.

[box]

Kolem koule

Plavby kolem světa trvají něco přes sto dnů. První takto jela loď RMS Laconia společnosti Cunard v roce 1922. Přestože přísně řečeno lodi většinou neplují úplně kolem dokola zeměkoule, jedná se o atraktivní nabídku umožňující poznat řadu kultur, přístavů i zeměpisných regionů. Ten, kdo nemá tolik času na celou plavbu, může se zúčastnit jen určité etapy. Například loď Queen Elizabeth společnosti Cunard odplouvá na plavbu „kolem světa“ ze Southamptonu 7. ledna a vrací se 7. května 2017, ceny se pohybují zhruba od 20 000 do 200 000 dolarů. Během plavby navštívíte 40 přístavů v 25 zemích.

Více informací se dozvíte na www.aeroworld.cz nebo piště na informace@discovertheworld.biz.

[/box]

Petr Bílek

 

Autor Petr Bílek (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..