Lenka Žlebková: Kongres ICCA je pro nás opravdová výhra

Říká Lenka Žlebková, obchodní a marketingová ředitelka Kongresového centra Praha, se kterou jsme v polovině srpna hovořili nejen o očekávaném kongresu, ale i o tom, jak se KCP mění k lepšímu.

Foto: Naďa Rybárová

Dvanáctého listopadu bude u vás v Kongresovém centru Praha zahájen 56. kongres mezinárodní kongresové asociace ICCA, jak je KCP připraveno?

Myslím, že docela dobře. Nyní to sice vypadá, že máme rozbourané úplně všechno, ale rekonstrukce probíhá podle plánu. Rekonstrukční práce probíhají za plného provozu a to je samozřejmě velice náročné. Teď v srpnu jsme sice měli zavřeno, za pár dní ale musíme zase otevřít, budeme tu mít mezinárodní konferenci s asi 500 účastníky. Máme už nové elektroinstalace, novou Wi-Fi se 180 přístupovými místy, nové ozvučení, instaluje se nový digitální navigační systém, dodělávají se toalety, v sálech se mění sedadla a koberce… Do kongresu ICCA budou interiéry KCP hotovy. Netýká se to samozřejmě všech prostor, některé prostory v zázemí budou muset ještě počkat.

 

U kandidatury Prahy na uspořádání kongresu jste stála vy, ještě v roli ředitelky Prague Convention Bureau, teď jste marketingovou ředitelkou KCP, a budete tedy u toho. Považujete kongres tak trochu za své dítě?

Upřímně řečeno, ano. Za svoje a Dáši Brožové, která stále ještě má v PCB na starost asociační mítinky. Samozřejmě jsme měly velikou pomoc v osobě Václava Novotného, tehdy náměstka primátora, a Sanjiva Suriho, prezidenta PCB. Kongres se nám ale povedlo získat až napodruhé, poprvé Praha prohrála s malajským Kuchingem. Oni tehdy prostě byli lepší. Trochu jsme to podcenili a nebyli jsme schopni je přesvědčit o důvodech, pro které ten kongres vlastně chceme. Navíc jsme s Dášou ani nebyly na finální prezentaci naší kandidatury, a to byla další chyba, jenomže Dáša se vdávala a já jsem rodila, a tak to prostě život zařídil. Druhý pokus ale vyšel a já jsem hrozně ráda, že teď mohu být u toho a vlastně dokončit to, co jsme tehdy začaly.

 

Co nám kongres ICCA přinese, kromě toho, že máme příležitost ukázat se v příznivém světle?

Samozřejmě je to velká příležitost se prezentovat nejen asociacím, ale i organizátorům kongresů, kteří nás mohou nabízet klientům. Od minulého kongresu v Malajsii totiž začala ICCA zvát i přímé klienty, kteří nejsou členy asociace, z toho by pro nás do budoucna mohlo vzejít tak patnáct dvacet kongresů. Nechali jsme si od společnosti KPMG udělat modelový rozbor ekonomiky akce a z něj vyplývá, že přímá útrata v rámci tohoto kongresu bude 57–60 milionů korun, v multiplikaci pak až 115–120 milionů. Pro veřejné rozpočty zajistí kongres přibližně 23–27 milionů, z toho 1,15–1,3 milionu bude přímý přínos do rozpočtu Prahy. Kongres navíc může v horizontu příštích deseti let generovat další spotřebu v rozmezí 630 milionů až 1 miliardy. Kromě toho se o něm bude psát, a to pro nás bude dobrá propagace. Z čeho mám ale největší radost, je, že se díky tomuto kongresu konečně začalo rekonstruovat KCP. To je veliký přínos. Nemít nad sebou bič pevného data, možná by se to tu ani nerozběhlo. I kvůli té rekonstrukci jsme ten kongres tolik chtěli.

 

Kolik účastníků očekáváte?

Tak kolem 1200, a to je nejvíc účastníků, co kdy kongres ICCA měl. Kromě toho, že je Praha velice atraktivní, je to hlavně tím, že se od roku 2011, kdy byl kongres v Lipsku, nekonal v Evropě. Tentokrát to tedy účastníci budou mít blíž, a přijede jich proto více. Pracujeme na tom, aby Praha patřila mezi TOP 3 nejlepší kongresy ICCA v celé její historii.

 

Jaký je program kongresu a bude tam nějaká příležitost pro novináře?

Hned 12. listopadu bude tisková konference s prezidentkou ICCA Ninou Freysen-Pretorius a výkonným ředitelem Martinem Sirkem, na samotný kongres novináři (nečlenové ICCA) přístup mít bohužel nebudou. Kromě účasti na odborném vzdělávacím programu, který bude nabitý, budou mít účastníci možnost se i trochu odreagovat a pobavit. Hned v první den kongresu bude uvítací večeře na Žofíně, bude to český večer – české pivo, české víno, české jídlo, druhý večer bude CAT night, tedy večer sponzorovaný CAT Publications. Ten se bude konat ve Fóru Karlín a bude to takový zábavný večer se soutěžemi, a závěrečná večeře ve stylu „black and white“ se bude konat v Průmyslovém paláci. V rámci kongresu se bude také konat charitativní běh, v pondělí ráno se poběží na Vyšehrad a výtěžek půjde SOS vesničkám a Jedličkovu ústavu. My s Jedličkovým ústavem spolupracujeme na kongresu již delší dobu, například nám jeho studenti vytvořili samotné logo kongresu nebo během zahajovacího ceremoniálu vystoupí kapela The Tap Tap.

 

Přeji tedy hodně štěstí a děkuji za rozhovor.

Naďa Rybárová

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *