Lednicko-valtický areál ožívá hudbou

Již třetí ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu opět obohatí podzimní kulturní a společenské dění na jižní Moravě a v okolních regionech.

Kostel sv. Jakuba staršího, zámek Lednice, foto Jan Miklin.jpg

Osm festivalových koncertů letos proběhne v období do 13. října, dramaturgicky se vážou k výročí rozpadu Rakouska-Uherska – tento milník československých dějin připomenou umělci přizvaní z Maďarska, Rakouska a Slovenska. V kouzelné atmosféře památkových staveb Lednicko-valtického areálu si diváci mohou vychutnat skladby Franze Josefa Haydna, Georga Friedricha Händela či Antonia Vivaldiho v podání souborů Barocco sempre giovane, Musica Florea nebo Janáčkova komorního orchestru. Jako sólisté se představí například Václav Hudeček, Petr Nekoranec, Simona Šaturová a jako speciální host též Josef Somr.

Letošní dramaturgie festivalu opět pracuje s osobností Josefa Triebenseeho, kapelníka rodu Lichtenštejnů. Tento skvělý hudebník hrál na druhý hoboj při premiéře Mozartovy Kouzelné flétny, jako kapelník působil u knížete Aloise I. až do rozpuštění kapely v době napoleonských válek. V roce 1816 se stal na třicet let ředitelem Stavovského divadla v Praze. Při tvorbě programu pořadatelé festivalu i v dalších ročnících zčásti vycházejí z dokumentů uložených ve vídeňských archivech, které vypovídají o hudebním výběru Triebenseeho na dvoře svých pánů.

Lákadlem je závěrečný gala koncert, kterému bude 13. října dominovat dvojice vyhledávaných sólistů. Sopranistka slovenského původu Simona Šaturová a tenorista Petr Nekoranec v doprovodu souboru Barocco sempre giovane rozezní jízdárnu Státního zámku Valtice výběrem árií z operní a oratorní tvorby Georga Friedricha Händela.

Přidanou hodnotou LVHF 2018 jsou výukové koncerty pro základní školy v provedení Prague Cello Quartet, který vystoupí v rámci festivalu také na zámku Wilfersdorf (Rakousko). Ten je letošním obohacením festivalové přehlídky tradičně umístěné do architektonicky cenných lichtenštejnských objektů.

Oficiální stránky festivalu: www.lvhf.cz

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.