Eduard Bláha: Lázním se daří, ale nejsou lidi

O situaci v lázeňské turistice hovoří Eduard Bláha, generální ředitel Lázní Luhačovice a Léčebných lázní Jáchymov a prezident Svazu léčebných lázní ČR.

Foto: Naďa Rybárová

Jak se dnes českým lázním daří, už se vzpamatovaly z výpadku, který zaznamenaly před pěti lety poté, co ministerstvo zdravotnictví vyhláškou omezilo tzv. křížkové lázně?

Ano, už se vzpamatovaly. Rok 2013 byl ale katastrofální. Kvůli vyhlášce, která zkrátila délku pobytu v lázních a desítky diagnóz vyřadila z nároku na hrazenou lázeňskou péči úplně, měly lázně ohromné výpadky v příjmech. Na úroveň před regulací jsme se vrátili už v roce 2016. Hodně lázní díky tomu pochopilo, že musejí více diverzifikovat svou nabídku. Nelze se orientovat pouze na pojištěnce. Vedle léčících se samoplátců z tuzemska a ciziny nelze přehlížet ani poptávku po prevenci a medical wellness, která v celé Evropě roste, ani poptávku po kratších dovolených v lázních typu wellness, detox apod., což pro lázně představuje nakročení do hotelového ranku. I proto je potřeba nabízet také produkty z cestovního ruchu a doplňovat jimi tradiční lázeňské programy. Třeba Lázně Velké Losiny vybudovaly úžasný termální park a tady v Jáchymově jsme postavili aquacentrum, které do srdce lázní láká mladší klientelu z nedalekého Klínovce spojeného s Jáchymovem lanovkou.

Jaký je podíl pojištěnců a samoplátců v lázních?

Pojištěnci nevedou co do počtu, ale v počtu přenocování ano. Zatímco samoplátci jezdí v průměru na pět dní, pojištěnci na tři a půl týdne. Pojišťovny umožňují chronicky nemocným pobyt v lázních zpravidla jednou za dva roky. U nejzávažnějších onemocnění i jedenkrát ročně. Stále víc je ale vidět, jak Češi začínají brát odpovědnost za vlastní zdraví do vlastních rukou a nespokojí se s nárokem daným regulací, pokud cítí, že jim lázně pomáhají. Například bechtěrevici tady v Jáchymově stráví na náklady pojišťovny tři týdny v roce a po půl roce přijedou ještě za své na dalších deset dní.

Jste generálním ředitelem dvojích lázní, a to lázní, které leží na opačném konci republiky, dá se to zvládnout?

Jáchymov a Luhačovice patří do jedné skupiny, a tak je jejich jednotné řízení pochopitelné. Stojí to dost energie, ale zvládnout se to dá, pokud přistoupíte na úřadování z auta a nejste na to sám. Musíte mít o koho se opřít. Podstatné je najít šikovné lidi se smyslem pro týmovou práci, dokázat je motivovat a udržet.

Mimochodem, jak jste na tom se zaměstnanci? Velká fluktuace?

To je dost špatné. Lidé nejsou. Aktuálně nám nechybějí ani tak zdravotníci jako lidé ve službách. Má to několik důvodů. Jeden je generační. Generace, která neměla problém „sloužit“, odchází do důchodu. Dlouho se rodilo málo dětí a životní priority současné generace nejsou v souladu s prací, kterou nabízíme. Nabídka práce je větší než poptávka po ní a trh funguje nemilosrdně. Stále někoho zaučujeme. V kraji navíc ubývá obyvatelstva, vzdělaní lidé odcházejí do větších měst, ti nejodvážnější a nejpracovitější do Německa atd.

Liší se nějak složení hostů mezi Jáchymovem a Luhačovicemi?

Ano, liší. Jáchymov navštěvují kromě Čechů hodně i cizinci a tvoří prakticky 50 % návštěvnosti lázní. Třeba nyní končí první německá sezona. Němce brzy vystřídají Rusové a Arabové, kteří obsazují hlavně letní sezonu, a na podzim zase převládnou Němci. Do Luhačovic jezdí především Češi, Slováci, trochu Rakušané. V Luhačovicích léčíme navíc i děti.

Luhačovice jsou známým kulturním centrem jihovýchodní Moravy, mají i hosté Jáchymova po procedurách k dispozici nějaký program?

Ve všech českých lázních je bohatá kulturní nabídka, i Jáchymov dokáže hosty zabavit. Hosté Jáchymova ale po procedurách většinou odpadnou a jdou si lehnout. Sice za celou radonovou kúru do sebe dostanete asi tolik záření jako při jednom rentgenu plic, minimálně první týden ale každé odpoledne prospíte. A navíc se vám od bolestí, kterými trpíte, neuleví hned. Změna k lepšímu přijde až tak po měsíci.

Jak jako prezident Svazu léčebných lázní vidíte budoucnost českých lázeňských zařízení?

V čele svazu jsem už jedenáct let a za tu dobu jsem zaznamenal u lázní pozitivní vývoj. Podstatné je, že se lázně postupně mění. Přizpůsobují se společenské poptávce a dokážou překonávat i nepříznivý vývoj a reagovat na měnící se poptávku i podmínky. Nevidím důvod, proč by tomu tak nemělo být i nadále. Nedostatek pracovních sil je nyní limituje, ale jde o celospolečenský problém, který nakonec vyústí jen ve změnu nabídky a cenové politiky. Již několik let roste zájem Čechů o dovolenou v lázních a rovněž mezi cizinci, zejména v Evropě, jsou české lázně velmi dobře hodnoceny. Když se kouknete na to, jaká místa cizinci v České republice navštěvují, tak po Praze a Českém Krumlově jsou to právě lázně.

Naďa Rybárová

 

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.