Lázeňská města předají nominaci na seznam UNESCO

Evropská lázeňská města, která usilují o společný zápis na seznam světového dědictví UNESCO, předají v úterý v Paříži nominační dokumentaci. Vyvrcholí tím osmiletý proces příprav. Předání dokumentace se zúčastní zástupci všech 11 měst ze sedmi evropských zemí včetně Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Foto: CzechTourism

„Během celé doby přípravy nominační dokumentace, na které se podílely desítky expertů ze sedmi zemí, bylo třeba sladit přístup všech 11 měst, vyřešit odlišný přístup k řadě otázek, vypořádat se s různým pojetím legislativy všech členských zemí,“ uvedl bývalý primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA), který se na přípravě dlouhodobě podílel.

Slavné lázně Evropy (The Great Spas of Europe) jsou podle předkladatelů dokladem fenoménu evropského lázeňství, které vzkvétalo zvláště od 18. století do třicátých let 20. století. Jakožto místa setkávání lidí z celé Evropy měly obrovský význam pro demokratizaci evropské společnosti.

Michal Urban, předseda mezinárodní pracovní skupiny, která připravovala vznik dokumentů, věří, že žádost má značnou šanci na úspěch. Nyní však bude města čekat nejvýznamnější etapa procesu, což bude vlastní posuzování žádosti ze strany UNESCO a její odborné organizace ICOMOS. „Zvládli jsme důležitý krok, ale hodně práce je ještě před námi,“ podotkl Urban.

Podle primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) mají města před sebou další úkoly. „Je potřeba celý projekt UNESCO dobře zkomunikovat nejen s občany, ale také s odbornou a podnikatelskou veřejností. Je potřeba sladit zájmy a potřeby občanů města, lázeňských hostů a návštěvníků,“ uvedla Pfeffer Ferklová.

V ideálním případě budou Slavné lázně Evropy / The Great Spas of Europe zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO už v červenci 2020.

O zapsání usiluje 11 evropských lázeňských měst, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, německá města Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen, belgické město Spa, francouzské Vichy, italské Montecatini Terme, rakouské město Baden u Vídně a City of Bath z Anglie.

Newsroom TTG / ČTK

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..