Kreativní Brno – po opeře do baru na divadelní koktejl

Brno je jednou z regionálních metropolí, které v poslední době, jako například Ostrava, velmi ambiciózně, cílevědomě i inovativně vystupují na poli kultury a cestovního ruchu. Ku prospěchu celkového obrazu naší země. Tématem rozhovoru s ředitelkou TIC BRNO Janou Janulíkovou byla tentokrát hudba a také další hlavní témata současného Brna.

Foto: archiv J. Janulíkové

Brno se nedávno stalo jedním z kreativních měst UNESCO v oblasti hudby. I když při první žádosti neuspělo, nevzdalo to a bojovalo dál. Čím jste nakonec přesvědčili?

Ve druhé přihlášce jsme více propojili Brno s okolím – jižní Morava je stejně jako Brno výjimečně hudební. Představili jsme vzdělávání dětí a projekty vycházející z nezřizované kultury a spolkové činnosti, kterých máme víc, než je v jiných městech běžné. Brno je studentským a kulturním městem, hudba se tady nejen studuje (JAMU, konzervatoř, ZUŠ), ale i praktikuje. Vybrat si můžete dle svého vkusu od opery přes muzikály, festivaly a koncerty různých žánrů až po busking (hraní na ulici). Myslím, že UNESCO ocenilo také současné vedení města Brna za jeho promyšlenou kulturní politiku, a co vím, líbilo se mu právě brněnské muzicírování na ulici, které nyní cíleně rozvíjíme v Maratonu hudby. Letos v srpnu se už potřetí Brno promění v jednu nekonečnou hudební scénu.

Význam zařazení mezi 180 měst z celého světa není jistě jen otázkou prestiže, ale možná i lepší realizace řady plánů. Jak se bude Brno snažit z tohoto ocenění získat co nejvíce?

Kreativní město hudby je značka, se kterou se dá krásně pracovat. Brno je vnímáno jako Mekka architektury – především té funkcionalistické, ale velice slibně se zde rozvíjí také gastronomie – máme řadu oceněných podniků, a v neposlední řadě to tady vždy žilo hudbou, což vloni potvrdilo UNESCO. Naše značka je tedy nyní hudba – architektura – gastronomie.

Jedním z našich hlavních cílů je vybudování nového koncertního sálu, kde nalezne své nové útočiště Filharmonie Brno, jejímž novým šéfdirigentem je světově proslulý Dennis Russell Davies. Bude se jednat o nejmodernější koncertní sál v ČR, ani v blízké Vídni takový nemají, nejbližší moderní sál je v Katovicích.

Velmi stojíme také o to, aby se rozvíjel kontakt mezi Brnem a okolními regiony, které jsou folklorně nesmírně bohaté. I pro folklorní hudbu budeme vytvářet podmínky pro její další rozvoj. Folklor a tradice najdete v každém kraji, ale pro Brno a jižní Moravu je tato tematika obzvlášť příznačná. Lidová kultura se tady předává po staletí z generace na generaci a v současné době se zajímavým způsobem mísí s moderním životním stylem. To vše reflektuje náš projekt Folklorní rok.

Dále jsme se zavázali, že budeme podporovat již zmíněný festival Maraton hudby Brno. Jedná se o dynamicky se rozvíjející multižánrový festival. Letos nabídne sedm žánrových scén: Rock, Jazz, Nový cirkus, Bezuliční busking, Folklor, Klasika, Divadlo.

Mezinárodní festival, který Brno Janáčkovi věnuje, zaznamenal v poslední době také několik úspěchů. Na veletrhu Regiontour jste hovořila o letošním uvedení všech Janáčkových oper i o službách pro návštěvníky festivalu. Můžete to rozvést? 

Pořadatelem festivalu Janáček Brno je Národní divadlo Brno a to také zajišťuje veškeré dění kolem něj včetně propagace. Samozřejmě s naší podporou. My se ale spíše soustředíme na celkové PR Leoše Janáčka. Snažíme se jeho život a dílo přiblížit běžným lidem, ať Brňanům, tak návštěvníkům Brna. V Brně je mnoho institucí s jeho jménem spojených, v domě, ve kterém žil, je Památník Leoše Janáčka se stálou expozicí. Již zmíněné UNESCO dokonce zapsalo Archiv Leoše Janáčka, který je uložený v Moravském zemském muzeu, do mezinárodního registru Paměti světa.

Projekt TIC BRNO, kterému říkáme Janáčkovo Brno, si klade za cíl vytěžit potenciál osobnosti a díla Leoše Janáčka pro podporu cestovního ruchu. Janáčkova díla, zejména jeho opery, jsou uváděny v nejprestižnějších operních domech světa a příznivci jeho hudby rádi cestují za novými posluchačskými zážitky. A kdo může nabídnout víc než možnost poslechnout si Janáčkovu hudbu na místě, kde vznikala. Chceme, aby návštěva Brna byla pro janáčkovské příznivce intenzivní na zážitky a komfortní, co se týče přístupnosti informací a služeb. V současné době se zabýváme přípravou projektu janáčkovské stezky po městě, nabízíme dvě zcela nové kolekce suvenýrů, máme k dispozici nového tištěného průvodce Po stopách Leoše Janáčka a letos v lednu jsme spustili zbrusu nový web. Na něm naleznete nejen zajímavé informace o skladateli a současných brněnských aktivitách s ním spojených, ale například také kouzelné animované video Kde se Janáček narodil a studoval, které vzniklo ve spolupráci s Vendulou Chalánkovou, jejíž rukopis se promítá do celého webu. Připravila také jednu ze dvou originálních kolekcí suvenýrů se značkou Janáček Brno. Druhá kolekce, od designérky Barbary Zemčík, je založená na motivech Janáčkových nápěvků mluvy. Seznámíte se s tím více na www.leosjanacek.eu.

Jak se daří získávat návštěvníky z domova a zahraničí?

Brno je stále vyhledávanějším místem pro kvalitní a svobodné trávení volného času. Láká spojení živoucího centra města, možnost užívat si kulturu doslova na každém kroku a k tomu samozřejmě přispívá dnes již mezinárodně proslulá špičková gastronomická nabídka. Do zahraničí směřujeme propagaci zejména mimořádných festivalových akcí, jako jsou například Janáček Brno, Moravský ­podzim nebo Maraton ­hudby. Na festival Janáček Brno jezdí zahraniční publikum pravidelně, vyhledává také běžné produkce Národního divadla Brno či Filharmonie Brno. Brno se v mnohém, co do kvality, zahraničním scénám vyrovná a přitom vstupenky jsou za příznivější cenu. Často se děje také to, že zahraniční hvězdy koncertují Praha-Brno, takže o tuzemské turisty máme „postaráno“.

Spojíme-li kvalitní hudební zážitek do balíčku s onou gastronomií a funkcionalistickou architekturou, máme co nabízet. A o to se právě snažíme a myslím, že se nám to daří. Navíc je Brno studentské město, lidé tady hudbou přirozeně žijí, takže nenabízíme „hudební pomníčky pro turisty“, ale opravdový autentický zážitek. Atmosféru. V nabídce je klasika pro starší ročníky, množství hudebních klubů s moderní a alternativní hudbou pro mladé, stovky koncertů a hudebních festivalů. A když si večer po opeře zajdete do baru, můžete tam třeba vybírat z menu divadelních koktejlů. Ty spolupráce v rámci města jsou úžasné.

b Za rozhovor poděkovala Marta Jedličková

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.