Konference geoparků: Kameny se valí na Chrudim!

V Chrudimi ve dnech 22. – 24.5. se děly věci! Jako kameny prudce se valící, proběhla řada akcí, které nějakým způsobem souvisely s Národním geoparkem Železné hory. V pátek 22. května se uskutečnil 3. ročník Konference národních geoparků České republiky, jejímž pořadatelem byl Národní geopark Železné hory ve spolupráci s Radou národních geoparků a městem Chrudim. 

Kamenické řemeslo si mohl vyzkoušet každý Foto: Archiv konference

Kamenické řemeslo si mohl vyzkoušet každý Foto: Archiv konference

Konference o vzdělávání v geovědách a jejich prezentace v krajině, famózně moderované ředitelem geoparku Danielem Smutkem, se zúčastnilo téměř sto lidí. Součástí akce byla i muzejní noc spojená s otevřením výstavy v Regionálním muzeu v Chrudimi a s vystoupením skupiny Rolling Stones Revival Brno, vše pod názvem Chrudim – brána do Železných hor aneb Kameny se valí na Chrudim.

A že geologie má mnoho tváří se spolu s Chrudimáky přesvědčili v sobotu 23.5. i návštěvníci z celé republiky na prvém kamenickém jarmarku i a na rýžování ve středověkém náhonu u divadla Karla Pippicha. Všichni si mohli zarecitovat či zazpívat s dětmi básničky o kamenech a vodě nebo vyzkoušet, jak se tesá žula, maluje turistická značka či odlévá zkamenělina. Tohoto doprovodného programu konference se zúčastnilo více jak tisíc lidí.

Drahokam na zádech i v rýžovací pánvi. Foto: Archiv konference

Drahokam na zádech i v rýžovací pánvi. Foto: Archiv konference

A komu obě akce nestačily, mohl se v neděli 24.5. vydat autobusem na poznávací exkurzi po krásách Národního geoparku Železné hory. Je zřejmé, že příštím rokem v květnu se pro velký úspěch a zájem veřejnosti obdobné akce zopakují.

Pozorní účastníci konference. Foto: Archiv konference

Pozorní účastníci konference. Foto: Archiv konference

Mgr. Lucie Kovářová, Národní geopark Železné hory, Ing. Martina Pásková, Ph.D., Rada národních geoparků ČR

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.