Konference geoparků: Kameny se valí na Chrudim!

V Chrudimi ve dnech 22. – 24.5. se děly věci! Jako kameny prudce se valící, proběhla řada akcí, které nějakým způsobem souvisely s Národním geoparkem Železné hory. V pátek 22. května se uskutečnil 3. ročník Konference národních geoparků České republiky, jejímž pořadatelem byl Národní geopark Železné hory ve spolupráci s Radou národních geoparků a městem Chrudim. 

Kamenické řemeslo si mohl vyzkoušet každý Foto: Archiv konference

Kamenické řemeslo si mohl vyzkoušet každý Foto: Archiv konference

Konference o vzdělávání v geovědách a jejich prezentace v krajině, famózně moderované ředitelem geoparku Danielem Smutkem, se zúčastnilo téměř sto lidí. Součástí akce byla i muzejní noc spojená s otevřením výstavy v Regionálním muzeu v Chrudimi a s vystoupením skupiny Rolling Stones Revival Brno, vše pod názvem Chrudim – brána do Železných hor aneb Kameny se valí na Chrudim.

A že geologie má mnoho tváří se spolu s Chrudimáky přesvědčili v sobotu 23.5. i návštěvníci z celé republiky na prvém kamenickém jarmarku i a na rýžování ve středověkém náhonu u divadla Karla Pippicha. Všichni si mohli zarecitovat či zazpívat s dětmi básničky o kamenech a vodě nebo vyzkoušet, jak se tesá žula, maluje turistická značka či odlévá zkamenělina. Tohoto doprovodného programu konference se zúčastnilo více jak tisíc lidí.

Drahokam na zádech i v rýžovací pánvi. Foto: Archiv konference

Drahokam na zádech i v rýžovací pánvi. Foto: Archiv konference

A komu obě akce nestačily, mohl se v neděli 24.5. vydat autobusem na poznávací exkurzi po krásách Národního geoparku Železné hory. Je zřejmé, že příštím rokem v květnu se pro velký úspěch a zájem veřejnosti obdobné akce zopakují.

Pozorní účastníci konference. Foto: Archiv konference

Pozorní účastníci konference. Foto: Archiv konference

Mgr. Lucie Kovářová, Národní geopark Železné hory, Ing. Martina Pásková, Ph.D., Rada národních geoparků ČR

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..