Konec dobrý, všechno dobré

Většina z nás už se někdy dostala do situace, kdy se nedalo čekat nic jiného než totální fiasko. A dostali jsme se do ní naprosto nezaviněně, protože na přírodní katastrofy, teroristické útoky nebo nedej bože války nemáme sebemenší vliv. A hle, ono to nakonec dobře dopadlo. Nabízíme vám zde další várku dobrých zpráv z cestovního ruchu, tentokrát o tom, jak se vám chvíli zdálo, že to vypadá bledě, ale dobrý konec všechno spravil.

Foto: Shutterstock.com

Foto: Shutterstock.com

Michal Kužel

spolumajitel a ředitel, America Tours

Největší rána bylo nepochybně jedenácté září. Nejdřív jsem si říkal, že to bude dobré, že se Amerika oklepe a pojede se dál, jenomže Amerika se z toho oklepává dodnes. Do onoho 11. září jsme měli roční nárůsty o desítky procent, ale pak najednou z roku na rok jsme šli s obratem o 70 procent dolů. Několik let jsme se vzpamatovávali, než jsme se zase dostali do plusu. Přitom jsme nikdy předtím neměli lepší obrat než v roce 2001, což bohužel mělo za následek daně, na které jsme neměli. Pikantní bylo, že když jsem požádal finanční úřad o splátkový kalendář, jediná odpověď, kterou jsem dostal, byl sazebník pokut za pozdní zaplacení daně. Naštěstí jsem měl kamarády, od kterých jsem si mohl půjčit, takže všechno dobře dopadlo.

 

Miroslav Radaković

ředitel, Time Travel

Všechny obory lidské činnosti mají své černé a světlé dny a život jde dál. Zažil jsem občanskou válku, ta mi zastavila byznys, a proto jsem vlastně v Praze. V roce 1988 jsem si v Srbsku založil cestovku, moc hezky nám to šlo, jenomže pak přišla válka. A tak jsem odjel do České republiky, abych mohl pokračovat v tom, co mám rád. A to se mi naštěstí daří.

 

Miloš Podpěra

ředitel, China Tours

Největší pohroma pro nás byla jednoznačně olympiáda v Pekingu. Původně jsme ji považovali za velikou příležitost, ale změnilo se to v kolosální průšvih, olympiády totiž lidi, kteří by do příslušné destinace normálně jeli, odradí. Dokonce zastínila i SARS, který nás postihl ve třetím roce naší existence. Takže olympiáda v Pekingu byla největší katastrofa, co nás postihla. Ten rok, kdy se konala, byl náš jediný ztrátový. Naštěstí nám trvalo jenom rok se z toho dostat.

 

Michal Čepek

majitel a ředitel, Alvarez

Párkrát nám zatrnulo, ale vždy to dobře dopadlo. Např. před dvěma lety jsme měli zájezd z Pekingu do Indie, ne letecký, jeli jsme to po zemi, přes Tibet do Nepálu, a na trase Lhasa–Káthmándú došlo k sesuvu půdy. Silnice byla zavalená, objet se to nedalo, lidé by byli museli vystoupat nějakých 800 metrů do kopce a pak zase dolů, aby se dostali dál. Jediná možnost tedy byla povolat vrtulník. Sice se to trošku prodražilo, ale na druhou stranu, účastníci měli mnohem lepší výhled, než by byli měli z vyhlídkového letu, který měli absolvovat až v Káthmándú. A po návratu měli co vypravovat, byl to pro ně zajímavý zážitek.

 

Michal Šindelář

ředitel, Nomád

Naši klienti v USA měli dlouhý přejezd končící v New Yorku a za dva dny měli odlétat domů. V New Yorku se vydali na prohlídku k oněm dvěma slavným vysokým mrakodrapům. Bylo 9. září 2001 a některé z těch fotografií, co obletěly svět, jsou právě od nich. Za dvaadvacet let naší existence nás toho potkalo víc, tsunami v Thajsku, jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku, ale vždy jsme byli přesvědčeni, že důsledky všech těchto pohrom překonáme, že to nebude náš konec. Myslím si to pořád, jsem optimista.

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..