Karel IV. – znovunalezená inspirace

Na výročí 700 let od narození Karla IV. se připravuje řada organizací i státních institucí, i když vládní návrh na jejich podporu zatím do prosince 2015 nebyl schválen. Jedním z těch, kteří se významně věnují osobnosti českého krále a římského císaře, je Spolek Otec vlasti – Karel IV. Jeho přípravy na výročí mají širší záběr a několik poslání, která se vyhýbají pouhé formálnosti. Předsedy spolku Mgr. Ondřeje Chrásta jsme se zeptali na podrobnosti.

07-02

 

Citace Karla IV., které doprovázejí vaše webové stránky, naznačují, že nechcete jen připomínat to, co naší zemi hmotně odkázal, a zároveň ukazují, jak málo z moudrosti tohoto muže, která vedla k velkým činům, vlastně známe či jsme si uchovali…

Náš Spolek Otec vlasti, do konce roku 2013 ještě jako občanské sdružení, vznikl, aby propagoval názory, postoje a myšlenky Karla IV., krále českého a císaře římského, jako jednoho z nejvýznamnějších panovníků v historii naší vlasti. Osobnost Karla IV. nám může pomoci i kultivovat veřejný život v České republice a pomáhat navracet smysl tradici, odpovědnosti a toleranci. I k výročí chceme takto přistupovat. Spolek je členem i iniciátorem ustanovení Národní komise pro přípravu výročí a spolu s představiteli významných institucí zástupce spolku podepsal společnou deklaraci.

 

Mohl byste přiblížit přípravy na toto významné výročí?

Interně si rozdělujeme oslavy 700. výročí narození Karla IV. na dvě hlavní části – na oslavy tzv. kabinetní, které připravují státní příspěvkové instituce a koordinuje je Ministerstvo kultury ČR, a na oslavy tzv. společenské, které mají za cíl zasáhnout co nejširší spektrum obyvatel. Vzájemně by se pak měly tyto dvě skupiny doplňovat a podporovat. Ve výše zmíněné Národní komisi zastupuje náš spolek právě druhou část – snažíme se v Národní komisi, a tím na republikové úrovni reprezentovat různá města, obce či neziskový sektor a oslavy konající se mimo oficiální státní instituce. Náš spolek také apeloval na zachování dotačního řízení pro neziskový sektor. Pro tyto oslavy jsme společně vybrali motto „Nechte se inspirovat…“. Snažíme se, aby se lidé napříč společností nechali inspirovat nejznámější postavou naší historie, a to pomocí tzv. 10 inspirací Karla IV. jako vizionáře, myslitele, vzdělance, mecenáše, budovatele, státníka, cestovatele, hospodáře, křesťana a diplomata.

 

Jak se konkrétně na výročí chystá váš spolek?

Hlavní a největší akcí, či spíše naší platformou je „Spolek karlovských míst“, který má za cíl ukázat, kde všude lze najít odkaz Karla IV. a jeho vlády. Spolek má za cíl fungovat i v dalších letech. Karlovská místa mají s Karlem IV. přímo spojenou svou existenci či historii. Ať už jsou to přímo města či obce, hrady či tvrze nebo církevní památky, jsou nositeli a dědici odkazu, který přetrvává dodnes. Pro karlovská místa, jichž je v republice více než 200, je připraven bohatý „servis“ kolem tematiky výročí. Mohou i v rámci našich tematických akcí vybrat program tzv. na míru. Sami pak pořádají mnoho aktivit, městských slavností apod. Definitivní kalendář akcí a programů se v tuto chvíli ladí a jeho konečná verze bude spuštěna pravděpodobně začátkem ledna na adrese: http://otecvlasti.eu/kalendar-akci/. Kalendář bude přímo propojen s portálem CzechTourism Kudy z nudy.

 

Spolupracujete v oblasti cestovního ruchu nejen s CzechTourismem?

Chceme inspirovat co nejvíce subjektů. Cestovní kanceláře mohou například vytvářet tematické „karlovské turistické balíčky“, což se už v mnoha případech děje. I malý subjekt působící v turistickém ruchu, jako je např. hotel, se může zapojit svým způsobem. Jedním z našich partnerů je hotel Pupp v Karlových Varech, který pro své hosty připravil speciální nabídku „karlovského pobytu“. Možností zapojení do tematiky tohoto výročí je mnoho. V tuto chvíli evidujeme již více než 150 aktivit různých organizací.

Každý jednotlivec se pak také od počátku roku 2016 může zapojit do Klubu přátel Karla IV., čímž může získat jedinečnou možnost spolupodílet se na podobě výročí i na budoucím působení odkazu Karla IV. ve společnosti. Klub bude přístupný od ledna a informace o něm najdete ZDE.

Marta Jedličková

              

komentáře 3

  1. Pingback: Rozhovor o výročí v prestižním časopise TTG Czech – Karel IV. – 700 let

  2. Pingback: Rozhovor o výročí v prestižním časopise TTG Czech – Otec Vlasti

  3. Pingback: Napsali o nás – Otec Vlasti

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *