Jazzové rytmy na podzim rozezní Dominikánskou republiku

Partnerský článek

Na přelomu října a listopadu se v Dominikánské republice uskuteční v pořadí XXI. ročník Jazzového festivalu. Metropole Santo Domingo a města Santiago, Sosúa, Puerto Plata a Cabarete se v průběhu šesti večerů rozezní v rytmech jazzu. Vstup na všechny koncerty je s výjimkou VIP zóny pro veřejnost zdarma.

Foto: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

Počátky jazzu v Dominikánské republice najdeme ve 40. letech 20. století, kdy do země v průběhu druhé světové války emigrovali jazzoví hudebníci z Evropy. Už v 50. letech se jazz úspěšně rozšířil a jazzová hudba je slyšet na rozhlasových stanicích po celé Dominikánské republice.

První generace dominikánských jazzových umělců se zrodila v roce 1955 a úzce se pojí se jmény Tutín Beras Goico, Homero León Díaz, Rafael Solano a Guillo Carías. Do světa se pak dominikánský jazz rozšířil s následující generací hudebníků, zejména díky Michaelu Camilovi.

Jazzový festival se v Dominikánské republice koná pravidelně od roku 1996 a každý rok na něj zavítají světoznámé hudební ikony a držitelé cen Grammy. V loňských letech to byla například Esperanza Spalding, Joe Lovano, Danilo Perez, David Sánchez, Ray Barretto, Néstor Torres, Chucho Valdés, Arturo Sandoval, John Patitucci, nebo Chuck Mangione.

„Letošní ročník festivalu pořádáme na počest současných interpretů jazzu. Každý večer bude věnovaný jiné zemi, abychom představili různé pohledy na jazzovou hudbu,“ říká Marco Pignataro, umělecký poradce Jazzového festivalu a ředitel Globálního jazzového institutu v Berklee. Podle Pignatara „jazz vyjadřuje moderní demokracii, která se obnovuje díky vzájemnému setkávání kultur
z celého světa.“

Úvodní večer festivalu proběhne ve francouzském duchu v neděli 29. října v hlavním městě Santo Domingu. V průběhu následujících večerů se festival přesune do města Santiago ve vnitrozemí ostrova a dále na severní pobřeží do měst Sosúa, Puerto Plata a Cabarete. Postupně tedy uslyšíme jazzové styly z Argentiny, Izraele, Brazílie, Spojených států, Portorika, Itálie a na závěr z Dominikánské republiky.

Akci pořádá vzdělávací instituce FEDUJAZZ ve spolupráci s Ministerstvem cestovního ruchu Dominikánské republiky (MITUR).

[box]

Repertoár festivalu:

Neděle, 29.10.2017, Santo Domingo

 • Riccardo del Fra (Francie)

Středa, 1.11.2017, Santiago

 • El Eco (Argentina)
 • Edmar Colon a Jonathan Suazo (Dominikánská republika)

Čtvrtek, 2.11.2017, Sosúa

 • Roni Eytan Quartet (Izrael)
 • Anat Cohen s Berklee Global Ambassadors (Izrael / USA)
 • Javier Vargas (Dominikánská republika)

Pátek, 3.11.2017, Puerto Plata

 • Trío da Paz (Brazílie)
 • Guy Frómeta Trío (Dominikánská republika)

Sobota, 4.11.2017, Cabarete

 • Berklee Global Jazz Ambassadors; Sean Jones; Brian Lynch (USA)

Neděle, 5.11.2017, Cabarete

 • William Cepeda (Portoriko)
 • Marco Pignataro “Almas Antiguas Quartet” (Itálie, Portoriko)

[/box]

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..