Jan Wolf: Oslavy stého výročí založení Československa chceme rozprostřít do celého roku

Hovořili jsme s Janem Wolfem, předsedou Komise Rady HMP, nejen o tom, co konkrétně má komise na starost, ale i o tom, na jaké akce se mohou v rámci oslav výročí Pražané i návštěvníci Prahy těšit.

Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Co vaše komise k výročí připravuje?
Komise žádné akce nepřipravuje, jejím úkolem je pouze jejich koordinace. Většina oslav se bude konat v Praze, nakonec v Praze byl v Obecním domě 28. října 1918 nejen vyhlášen samostatný československý stát, ale byl tam k jeho vyhlášení učiněn tzv. Tříkrálovou deklarací i první krok. U nás v komisi se sbíhají informace o všem, co se kde bude dít, je třeba mít na tyto akce zajištěnou spolupráci policie, záchranné služby apod. Navíc chceme oslavy rozprostřít do celého roku a začneme už 6. ledna právě na výročí Tříkrálové deklarace. Chceme, aby město mělo v říjnu co nejméně akcí, říjen bude převážně v režii státu. Musíme si uvědomit, že tento svátek, byť se významně týká Prahy, je především státní.

Co tedy připravuje Praha?
Jak jsem již zmínil, role hl. m. Prahy je téměř výlučně koordinační. V rozpočtu Prahy je na oslavy vyčleněno 35 milionů korun, které se formou grantů rozdělí mezi organizátory akcí. V prvním kole rozdělila grantová komise zatím jenom 6,9 milionu, mnoho projektů totiž s žádostí neuspělo. Buď se nevztahovaly k výročí, nebo nedosahovaly požadovaných parametrů. Akcí se ale v Praze chystá mnoho, ať už to jsou výstavy, koncerty vážné hudby i koncerty rockové apod. V prosinci se uskuteční rekonstrukce příjezdu T. G. Masaryka do Prahy, přijede na Wilsonovo nádraží v prezidentském vagonu, samozřejmě nebude chybět ani parní lokomotiva, a doprovázet ho budou legionáři. A Archiv hlavního města Prahy, který má neuvěřitelné množství zajímavých materiálů vztahujících se ke vzniku samostatného Československa, připravuje řadu výstav v Obecním domě i jinde.

Jsou akce cílené pouze na české obecenstvo, nebo se chystá i něco, co by oslovilo zahraniční návštěvníky Prahy?
Upřímně řečeno, sto let Československa v zahraničí zrovna „netáhne“, jestli tam nějaké naše výročí znají, tak je to spíš výročí roku 1968, a to není zrovna důvod k oslavám. Rok 68 budeme v podstatě jen pietně připomínat, např. na YouTube umístíme dobové fotografie a videa. Ale i sté výročí republiky bude mít cizincům co nabídnout. Třeba koncert České filharmonie na Staroměstském náměstí nebo Slovanskou epopej. Ta bude od dubna vystavena v Obecním domě. Zdá se, že Slovanská epopej zajímá více cizince než Čechy. Za 75 dní, kdy byla vystavena v Tokiu, ji vidělo 662 tisíc lidí včetně císaře. U nás si ji za čtyři roky prohlédlo jenom půl milionu lidí.

Zajímavá bude pro Čechy i pro cizince určitě i akce Dopravního podniku, který představí vývoj městské hromadné dopravy za 100 let včetně řízení křižovatek. I výstava na Kampě by mohla cizince zaujmout, tu už děláme pravidelně. Loni se týkala Karla IV., letos pětadvacátého výročí zapsání historického centra Prahy na seznam UNESCO a příští rok se bude týkat právě stého výročí založení Československa. Pro cizince budou texty na panelech samozřejmě i v angličtině. A v červnu vystoupí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v Bruselu, záměrně jsme pro koncert vybrali hlavní město Evropy.

Mnoho akcí bude probíhat i na Staroměstské radnici, v jakém stadiu je její rekonstrukce?
Teď probíhá oprava vnějšího pláště věže, ta bude hotová do konce tohoto roku. Vnitřní rekonstrukce včetně nových toalet už je hotová, do 28. října příštího roku by měla být rekonstrukce kompletně dokončena, a to včetně orloje.

Ač se výročí týká Československa, na Slovensku se slaví podstatně méně než u nás. Spolupracujete na přípravách oslav i se slovenskou stranou?
Spolupráce se Slovenskem je spíš věcí státu. Pokud jde o Prahu, připravujeme na lednový veletrh cestovního ruchu Slovakiatour v Bratislavě velký stánek, který bude tematicky věnován stu let Čechů a Slováků. Mimochodem, je docela příhodné, že primátorkou Prahy je Slovenka a primátorem Bratislavy je Čech.

Děkuji za rozhovor a přeji, aby se oslavy vydařily.

Naďa Rybárová

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.