Jak si užít Flandry se vším všudy

Oáza klidu v záplavě zeleně – to je luxusní hotel La Butte aux Bois patřící do sítě Relais & Châteaux. Najdete ho v provincii Limburg v belgických Flandrech, jen kousíček od hranic s Holandskem.

Foto: Visit Flanders

Antverpy, Foto: Visit Flanders

Nesídlil tu ale vždy hotel, budova byla postavena v roce 1924 jako soukromé sídlo rytíře Lagasse de Lochta. V roce 1970 ji koupila rodina dnešního majitele Erica Bullense a hotel z ní vybudovala v průběhu 80. let. Od roku 2008 je La Butte aux Bois členem sítě hotelů Relais & Châteaux. Nabízí ubytování v 41 kouzelných pokojích, zařízených nábytkem i doplňky slavné značky Flamant. Ubytovat se můžete buď v hlavní budově (Manoir), tam si můžete vybrat ze 13 luxusních pokojů, nebo ve Venkovském sídle (Country House), kde je celkem 16 pokojů. Bydlet můžete i v Zahradním apartmá (Garden Suite), zejména cestujete-li s rodinou nebo přáteli. Vejde se tam až osm hostů a kromě dvou ložnic (jedna z nich má úctyhodných 141 m2), haly, kuchyňky a terasy nabízí i úchvatný pohled na Národní park Hoge Kempen, který se rozkládá hned za hranicí jedenáctihektarového hotelového pozemku.

V majestátní hotelové zahradě s pěšinkami, jezírky a idylickými zákoutími snadno upadnete do snění o starých dobrých časech. Usaďte se na prostorné terase a koukejte okolo sebe, obklopeni zelení ucítíte klid a harmonii a sepětí s přírodou.

Stejného rozpoložení můžete dosáhnout i v zelení obklopeném hotelovém wellness centru Aquamarijn, které má ocenění nejen jako nejlepší wellness ve Flandrech, ale pro rok 2015 i jako nejlepší v celé Belgii (Hospitality Awards 2015).

 

Gastronomie oceněná michelinskou hvězdou

Dvě kuchařské čepice od průvodce Gault & Millau a jedna michelinská hvězda – to je hotelová restaurace La Source, která nabízí špičkovou kuchyni ve výjimečně příjemném prostředí. Šéfkuchař Ralf Berendsen s praxí z mnoha slavných belgických i zahraničních restaurací gastronomií žije a vytváří moderní pokrmy založené na klasických základech a kombinující belgické ingredience s mezinárodními vlivy. Místní sommelier je pak dokonale doplňuje vhodnými víny.

Poobědvat nebo povečeřet zde můžete od úterý do pátku, v sobotu se servírují pouze večeře, v pondělí a v neděli je zavřeno. Pokud se ale stane, že přijedete, zrovna když má La Source zavírací den, nezoufejte. Hotel má ještě jednu restauraci – útulné Bistro Gourmand Binnenhof, kde si můžete od čtvrtka do pondělí dopřát regionální speciality, a to po celý den.

 

Nebudete vědět, kam dřív

Bydlíte-li v La Butte aux Bois, nemusíte jen jíst anebo lenošit ve wellness centru, i když samozřejmě můžete. Hotel má ale ve svém blízkém okolí tolik lákadel, že nebudete vědět, co dělat dřív.

La Butte aux Bois, Foto: archiv hotelu

La Butte aux Bois, Foto: archiv hotelu

Jenom pár kilometrů od hotelu La Butte aux Bois leží Genk. V roce 1900 to byla poklidná vesnice s asi třemi tisíci obyvatel, pro krásnou přírodu v okolí oblíbená zejména mezi malíři, kteří ji rádi zpodobňovali ve svých dílech. V roce 1901 se v Genku našlo uhlí a postupně se zde otevřely tři uhelné doly. Ty sice byly už zavřeny, jeden z nich ale v roce 2001 koupilo město Genk a od roku 2005 zde pod jménem C-mine funguje středisko, kde najdete umělecké ateliéry, inkubátor mladých podnikatelů, kino, designérské centrum, kulturní centrum, zkrátka na co si jen vzpomenete. Porcelán zde vyrábí i proslulý designér Pieter Stockmans. Vše, co z ateliéru Pietera Stockmanse vyjde, má jediný cíl: dát uživateli, ať už je to profesionál nebo běžný zákazník, prostor k co nejlepší prezentaci jeho jídel. Není náhodou, že je porcelán z dílny Pietera Stockmanse tak oblíbený mezi špičkovými šéfkuchaři a používá ho i Ralf Berendsen v La Source.

Stojí za to ale vydat se i o něco dále. Asi 90 km severozápadně od Genku leží jedno z vlámských měst umění, Antverpy. Druhé největší belgické město s druhým největším přístavem v Evropě získalo za dobu své existence dvě přezdívky: Rubensovo město, neboť zde žil a tvořil největší vlámský malíř Peter Paul Rubens, a Jeruzalém Západu, to pro svou početnou židovskou komunitu, která zde žije již od 16. století. Antverpy jsou ale i městem diamantů.

Brusiči diamantů se v Antverpách usadili v 16. století a jejich tradice je zde živá dodnes. Na náměstí královny Astrid je muzeum diamantů, v ulicích čtvrti Zurenborg jsou ulice, kde je jedno zlatnictví vedle druhého, a pod kontrolou skrytých kamer se můžete projít i po ulici Lange Herentalsestraat, kde stojí nejvýznamnější diamantová burza světa. A pokud se zajímáte o módu, určitě nesmíte vynechat butiky Antverpské šestky, extravagantních návrhářů, kteří postavili město v oblasti módy na roveň Milána, Paříže nebo Londýna.

Amara Zemplinerová

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..