Jak neprodělat, ale naopak vydělat peníze na zahraniční brigádě

Hlavní proud dovolených už pomalu končí a cestovní kanceláře tak mohou začít bilancovat rok 2014. To však neznamená, že lidé přestávají cestovat. Existuje oblast, pro kterou sezóna právě začíná – mnoho mladých lidí vyráží do ciziny za výdělkem.

Ilustrační foto Zdroj: Flickr.com/U.S. Fish and Wildlife Service Southeast Region

Ilustrační foto Zdroj: Flickr.com/U.S. Fish and Wildlife Service Southeast Region

Například celé Dolomity na hranicích Itálie a Rakouska zaměstnávají desetitisíce sezónních pracovníků. Jejich mateřštinou je bulharština, rumunština, ukrajinština, ale hodně také slovenština a čeština. Je to jen jeden příklad za všechny, kdy lidé cestují za prací bez ohledu na roční období.

Sehnat si dobře placenou brigádu v zahraničí a ještě přitom procvičit cizí jazyk, je snem snad každého mladého člověka, který právě dokončil školu. Kde však najít svou vysněnou brigádu? Někdo má kolem sebe kamarády, někdo příbuzné v zahraničí a někdo to zkusí jen tak „naslepo“. Většina zájemců však shání práci na Internetu a obrací se na odborníky. Na „specializované cestovní agentury“, které se touto činností zabývají – nebo to ve většině případů o sobě pouze tvrdí.

Cestovní agentury – zprostředkovatelé brigád

Odlišit firmu, která skutečně nabízí zajištění práce, od podvodníka, je těžké. Touha vycestovat zaslepuje oči především absolventům škol, kteří jsou ochotni se za poplatek a zaplacenou letenku či lístek na vlak pustit do velkých dobrodružství. Pokud to skončí doručením několika potištěných listů A4 s obecnými nabídkami běžně dostupnými na internetu – je to dobré… Horší situace nastane, pokud se ocitnete bez zpáteční letenky kdesi v „tramtárii“ s několika dolary v kapse. Nejhorší zkušenosti pak čekají na důvěřivé tanečnice nebo hostesky vyrážející na zkušenou do exotických krajů.

Právní minimum

Zprostředkování práce pracovními agenturami je upraveno zákonem č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti. Na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí si lze ověřit, zda agentura má povinnou licenci, na jejímž základě je oprávněna zprostředkovat klientovi práci v zahraničí. Uvedený seznam je k dispozici na www.portal.mpsv.cz/sz/obcane/zpr_prace.

Ve většině zemí EU platí, že zajištění práce je zdarma. Agentura práce může požadovat platbu za služby související např. s dopravou (jízdenky, letenky) nebo s ubytováním, které agentura svému klientovi sjedná na první dny či týdny pobytu v cílové zemi. Pokud agentura vyžaduje poplatky, vždy si zjistěte, jaké konkrétní služby vám poskytne, a to zejména v případě, že agentura vybírá od klientů tzv. registrační poplatek!

Ověřené informace o možnostech brigád v Evropě lze získat na www.eures.cz nebo www.eures.europa.eu

Jeden příklad za všechny: Sběr pomerančů ve Španělsku

Najdete inzerát, který nabízí práci za odpovídající peníze, což může být něco mezi 600-800 €/měsíc. Dále se v inzerátu uvádí, že nebudete platit žádné další poplatky a že si vás někdo osobně vyzvedne na předem dohodnutém místě. Inzerát je v češtině s českým telefonním číslem. Proč takovou lákavou nabídku na jeden měsíc nevyužít, nevydělat rozumný peníz a neprocestovat po skončení brigády Španělsko? Proč?

Protože se s největší pravděpodobností jedná o podvod. Ve Španělsku je dlouhodobě jedna z největších nezaměstnaností v Evropě. Když nastane čas sklizně, španělský farmář poptá brigádníky z nejbližšího okolí a bude jich mít na každém prstě deset. Navíc jim nemusí zajišťovat ubytování a bát se úředníků cizinecké policie. Takže buď z vás dotyčný zprostředkovatel vyrazí nějaký poplatek už v ČR, nebo zaplatíte o to víc až ve Španělsku… Jediné, na co se můžete po vycestování spolehnout, je to, že vás skutečně neminou nezapomenutelné zážitky!
[box]

Několik doporučení proti „hlouposti“ (citováno z knihy Jak ZÍSKAT Práci)

• neplaťte nic předem

• pokud nějaké peníze posíláte, ověřujte, ověřujte a ještě jednou ověřujte, komu je posíláte

• pokud už jste zaplatili, požadujte doklad, ze kterého byste měli vyčíst, o jakou firmu se jedná

• spousty informací lze najít na internetu v diskusních fórech (stačí zadat název firmy nebo její adresu)

• pokud kdokoliv inzeruje seriózní práci, zcela určitě má webové stránky se všemi kontaktními údaji

• všechny inzeráty na vysoké výdělky jsou podvodné!!!

 

Přes všechna varování a upozorňování – brigády v cizině existují! Stejně jako existují poctiví zprostředkovatelé práce v zahraničí. Vycestovat za prací je skvělá příležitost, jak získat nové zkušenosti a přátelé, zvýšit si sebevědomí, zdokonalit jazyk atd. Jen by bylo bláhové se domnívat, že ve světě na nás čekají s otevřenou náručí a že nám budou vyplácen, tu nejvyšší mzdu.:-)
[/box]
Autor Jaroslav Jandura vydal knihu „Jak ZÍSKAT Práci“, kde se mimo jiné detailněji zabývá cestováním za výdělkem.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.