Gran Canaria: Poznáváme vnitrozemí a vrcholky ostrova

Při návštěvě vnitrozemí ostrova Gran Canaria bude mít návštěvník pocit, že se ocitl na odlišném ostrově. A to je právě jedno z jeho kouzel, kdy se po málo ujetých kilometrech změní krajina, příroda a z jižních plání či severních útesů přejedeme přes mírnou hornatinu, aniž bychom si uvědomili, jak postupně stoupáme desítky a desítky metrů nad úroveň moře. Vnitrozemí v sobě uchovává kouzlo historie ostrova a jeho vývoj, zejména v přírůstku obyvatelstva. Projížďka bude probíhat mezi hustou vegetací při jízdě po severním úbočí a podél skalnaté krajiny po západním úbočí hor.

Roque Nublo Foto: www.grancanaria.com

Roque Nublo Foto: www.grancanaria.com

Trasa začíná z hlavního města a směřuje do středu ostrova, do oblasti Tejeda nebo Artenara a poté po souběžné cestě zpět. Přitom mějme na paměti, že po příjezdu na vrchol ostrova si může návštěvník vybrat jakoukoli jinou trasu tak, aby se dostal zpět na úroveň moře.

Z hlavního města pojedeme po silničním obchvatu směrem Tafira, kde se nachází mimo jiné univerzitní kampus, a poté uvidíme odbočku do botanické zahrady Jardín Canario. Jardín Canario, jako největší botanická zahrada Španělska, nabízí bohatou nabídku místní kanárské a makarónské flóry. Jardín Canario je botanickým výzkumným střediskem, který je též využíván k opětovnému zalesňování ostrova. Něco málo přes 4 km odtud dorazíme do Monte Lentiscal. Zde můžeme na pár chvil odbočit z cesty a přiblížit se k vrcholu sopečného kráteru Caldera de Bandama s překrásným výhledem na krajinu. Na svazích kráteru se nachází již stoletý a tím i nejstarší golfový klub Španělska – Campo del Real Club de Golf de Las Palmas.

Městečko Santa Brígida je další zastávkou po cestě na hlavní silnici. Charakterizují ji půvabná krajina s bohatými palmovými háji, typická kanárská architektura a tiché klidné prostředí.

V městečku najdeme dům vína – Casa del Vino de Gran Canaria. Tato historická budova je ideální místem pro všechny milovníky vín, kde tito mohou okoštovat různé odrůdy vína, které Gran Canaria nabízí. Pod označením „země původu Gran Canaria“ je zařazena řada vín výborné kvality, jako jsou mladá vína, červená, bílá, ovocná, či silně aromatická.

V nedaleké kotlině Hoya Bravo můžeme shlédnout vzorový symbol dobře vyvinutého a krásného stromu Drago patřícího do botanického druhu Dracanea draco. Vjezdem do městečka La Vega de San Mateo se začíná pomalu rýsovat vnitřní horská podoba krajiny. Městečko známé svým zemědělstvím a chovem hospodářských zvířat ožívá každý víkend pořádáním místních trhů, kde je možné zakoupit proslulý sýr San Mateo.

Paisaje de Santa Lucia Foto: www.grancanaria.com

Paisaje de Santa Lucia Foto: www.grancanaria.com

Po cestě k vrcholu můžeme navštívit městečko Valsequillo, které je hraničním limitem střední oblasti Gran Canarie. Typické svými mandlovníky a úžasnou podívanou na okolní krajinu v době jejich květu. V městečku můžeme navštívit kostel San Miguel a část městečka Tenteniguada. Z vyhlídky Mirador del Helechal si můžeme vychutnat výhled na strmá skaliska a současně pole plná květin a ovocných stromů.

Na zpáteční cestě do San Matea, při neustálém stoupání, budeme pozorovat, jak se okolní příroda mění a nabídne nám pohled na tři základní typy ostrovní krajiny, které jsou vždy dány nadmořskou výškou a světovou orientací. Hory se stávají více robustní, krajina je průměrně zalesněná a od Tejedy se začínají objevovat první borové lesy, které se táhnou až po vyhlídku Parador.

Nublo Foto: www.grancanaria.com

Roque Nublo Foto: www.grancanaria.com

Vyhlídka Parador je křižovatkou. Budeme-li stále stoupat, po několika kilometrech se dostaneme na úpatí Roque Nublo, symbolu ostrova Gran Canaria, který se tyčí nedaleko nejvyššího bodu ostrova Pico del Pozo de las Nieves (1949 m). Z tohoto bodu si můžeme vychutnat výhled na jižní a východní svahy. Nedaleko odtud se nachází geografické centrum Centro de Interpretación de Degollada Becerra, odkud je opět nádherný výhled na celou kotlinu Tejedy, na srázy, které ji vymezují, a na početné geomorfologické a antropické prvky, které utváří a charakterizují celek této krajiny.

Na zpáteční cestě k vyhlídce Parador se můžeme zastavit v samotném městečku Tejeda, známém zejména pro své cukrářské výrobky z mandlí. Z Tejedy se vydáme po jihozápadním svahu a doporučujeme navštívit nejvýše situované městečkov na ostrově Artenara a přírodní rezervaci Pinar de Tamadaba.

Na zpáteční cestě do hlavního města dojedeme opět na vrchol, abychom viděli celý severní svah a stranu Gran Canarie a můžeme si vybrat jakoukoli obecní silnici tak, abychom se přiblížili k pobřeží. Navrhujeme pokračovat po hlavní silnici ve směru Teror. V městečku Teror se nachází bazilika Nuestra Señora del Pino, patronka ostrova Gran Canaria. Ale předtím ještě, na nejvyšším bodě, si vychutnáme pohled na překrásné staleté kanárské pinie, které se nacházejí v oblasti známé jako Pinos de Gáldar. Tyto krásné exempláře borovic rostou na západním svahu mladého kráteru sopky, známého jako „Caldera de los Pinos de Gáldar“, který má podobu obráceného kužele.

Caldera de los Pinos de Gáldar Foto: www.grancanaria.com

Caldera de los Pinos de Gáldar Foto: www.grancanaria.com

Pokračováním v cestě dojedeme do městečka Valleseco (Suché údolí), kde i přes svůj název napadne nejvýce ročních dešťových srážek. Nalezneme zde sezónní přírodní vodní plochu Laguna de Valleseco, ke které přilétají na zimu stěhovaví ptáci, jako například volavka obecná. V blízkosti vodní plochy se nachází kaštanový les a rekreační oblast.

V městečku Teror se koncetruje náboženská oddanost vůči patronce ostrova Gran Canaria Panně Pino – Virgen del Pino. Bazilika Nuestra Señora del Pino byla postavena v 17. století, i když je dochována jedna gotická osmihranná věž z času ihned po dobytí ostrova z konce 15. století. V bazilice je uchována dřevěná soška Panny Pino, která se datuje do 15. století a umělecky náleží do sevillanského stylu. Náboženské slavnosti se na celém ostrově slaví dne 8. září a je to příležitost pro tisíce poutníků, kteří se vydali na pěší túru ze svých obcí a městeček do Teroru, aby se Panně Pino na pouti poklonili a nabídli jí ty nejlepší plodiny země.

Z Teroru můžeme dojet do hlavního města dvěmi trasami, a to buď přímou cestou, nebo silnicí, která nás zavede do Arucas a poté přímo do Las Palmas de Gran Canaria.

Destinací měsíce je Gran Canaria.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..