First minute se prodává dobře

Češi budou nadále jezdit do „porevolučních“ destinací severní Afriky, především Egypta a Tuniska. Více jich ale odletí do Turecka a Řecka.

Foto: Lucie Poštolková

Foto: Lucie Poštolková

Stále více Čechů bude na rekreaci směřovat do Španělska, Tunisu a Bulharska namísto do tradičního Chorvatska, které je stále dražší a dražší a nikdo neví proč. Jako by naši jihoslovanští bratři zcela ztratili rozum a smysl pro přiměřenou proporci mezi cenou a kvalitou.

Také v letošním roce krachne několik menších cestovek, které prodávají tak levně, že tomu nelze odolat. V zahraničí zůstane spousta zoufalých turistů bez prostředků. Pak se zjistí, že příslušné cestovní kanceláře byly nedostatečně pojištěny, a bude problém.

V ČR se prodají ročně cca 2 miliony zájezdů a z toho cca 40 % ukousne prodej přes internet. Významní on-line prodejci nám prozradili, co naznačuje první měsíc prodeje FM.

1

 Které destinace se prodávají?

2

 Jak se prodávají first minute zájezdy ve srovnání s minulým rokem?

3

 Kam si myslíte, že budou Češi jezdit v roce 2013 nejvíce?

Rostislav Urbánek

Rostislav Urbánek

Rostislav Urbánek

New Travel

1

V současné době se za období 1. 11. 2012 až 18. 1. 2013 prodávají v akcích first minute nejlépe Turecko, Řecko, Tunisko, Bulharsko a Itálie.

2

Ve srovnání s minulým lednem pozorujeme nyní nárůst prodeje cca o 10 %.

3

Na základě zkušeností z minulých let budou Češi opět hojně navštěvovat Chorvatsko. Zde očekáváme oproti loňsku mírný nárůst zájmu. V letecké dopravě si troufneme předpovídat, že největší zájem bude o Turecko z důvodu módnosti této destinace mezi Čechy a vysoké úrovně poskytovaných služeb. Následovat bude pravděpodobně Bulharsko.

Radek Šafařík

Radek Šafařík

Radek Šafařík

INVIA.CZ

1

Pořadí nejprodávanějších destinací se moc oproti předprodejům loňského roku nezměnilo, stále vede Řecko následované Tureckem, Bulharskem, Itálií a Španělskem. Další pozice obsadily Tunisko, Egypt a Chorvatsko. Pokles předprodejů máme jen u Itálie, meziročně evidujeme velký nárůst stejně jako loni u Černé Hory, Maroka a Kypru .

2

U předprodejů first minute na léto 2013 evidujeme zatím nárůst 23,5 %. Velmi zajímavé je, že průměrná cena na osobu se nám u těchto předprodejů na léto zvýšila o 1175 Kč.

3

Velké nárůsty vidíme u Černé Hory, stálicí budou určitě Řecko, Turecko a Bulharsko. V tom žádnou změnu neočekáváme. Prodeje Řecka se po některých loňských mediálních výstupech vyvíjejí naštěstí dobře a obavy Čechů cestovat do této destinace neevidujeme.

 

Eva Sedlmajerová

Eva Sedlmajerová

Eva Sedlmajerová

Dovolena.cz

1

K nejprodávanějším patří tradičně Turecko, Řecko, Španělsko, Egypt a u zájezdů s vlastní dopravou Chorvatsko a Itálie. Oproti loňsku se lépe prodávají Řecko a Egypt. Důvodem je, že loni byl prodej ovlivněn hospodářskou a politickou situací.

2

Oproti loňsku máme průměrný nárůst v prodeji zájezdů FM přes 40 %.

3

Podle aktuálních prodejů neočekáváme žádné výrazné změny. Klienti budou nejčastěji mířit do Řecka, Turecka, Španělska, Bulharska, Egypta a Tuniska. Předpokládáme, že bude pokračovat stoupající poptávka po zájezdech all inclusive.

Igor Uherčík

Igor Uherčík

Igor Uherčík

Zajezdy.cz

1

Nejvíce se prodávají Řecko, Turecko, Španělsko, Bulharsko, Egypt a Tunisko. Loni bylo pořadí first minute prodeje následující: Turecko, Řecko, Bulharsko, Tunisko, Itálie, Španělsko.

2

Letošní prodej first minute zájezdů na letní sezonu se vyvíjí velmi dobře. Zájem o tyto zájezdy je vyšší než loni. Aktuálně zaznamenáváme meziroční nárůst 20,5 %. Důvodem většího zájmu o FM zájezdy může být skutečnost, že během léta byl mnohem menší výběr výhodných last minute zájezdů a lidé po loňské zkušenosti nechtějí výběr dovolené nechat na poslední chvíli. Navíc se CK předhánějí v nabídce vysokých slev

3

V loňské letní sezoně bylo jednoznačně nejprodávanější destinací Řecko. Za ním následovaly Turecko, Tunisko a Egypt. Mezi zájezdy s vlastní dopravou kralovaly Chorvatsko a Itálie. Domníváme se, že letošní léto bude ve stejném duchu.

 

On-line prodej za rok 2012

Dovolena.cz………………………………………………………………. obrat cca 950 mil. Kč

Invia.cz…………………………………………………………………….. obrat 2 miliardy Kč

Zajezdy.cz…………………………………………………………………. obrat 600 mil. Kč

New Travel       obrat cca 252 mil. Kč

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.