Dny severu a Nordfest

Praha bude ve dnech 22.–30. listopadu patřit v pořadí již osmému ročníku Dnů Severu a následně 1.-8. prosince filmové přehlídce Nordfest. Na programu festivalu Dny Severu jsou nejen výrazné severské filmové snímky, ale také setkání s literárními hosty nebo dobrodružná hra pro děti. Vše se přitom koná pod zastřešujícím tématem „severské podivno“.

„Severské podivno, to jsou příběhy na pomezí magického realismu, fantasy, hororu a sci-fi okořeněné odkazy na severský folklór,“ vysvětluje organizátorka festivalu Anežka Chrudinová ze Skandinávského domu: „Tyto příběhy si v posledních letech získaly velkou pozornost i za hranicemi severských států a my jsme pro Dny Severu vybrali to nejzajímavější, co daný žánr nabízí ve filmu a literatuře,“ dodává Anežka Chrudinová.

Festival zahájí v kině Evald 22. listopadu grónský horor Stíny v horách, jenž definici severského podivna dokonale naplňuje. Působivý snímek zasazený do odlehlé grónské zátoky vykresluje dramatický a nerovný boj studentů s qivittoqem, mytickým duchem hor. Odlehčením bude vtipná švédská parodie Kenny Begins, s nadsázkou glosující béčkové sci-fi filmy. Islandská komedie Astropia je pro změnu inspirována hrami RPG („role-playing games“) a vypráví příběh okouzlující Hildur, která hledá sama sebe. Filmovou čtveřici doplní norský film Otravný chlap, plný kafkovských motivů: dvaačtyřicetiletý Andreas přijíždí jednoho rána do cizího města, aniž by věděl, jak a proč se tam ocitl.

Festival přiváží do České republiky také dva cenné hosty z literární oblasti: finskou autorku Lauru Lindstedt, jejíž mystický román Oneiron je čerstvě dostupný i v českém překladu, a oblíbenou norskou spisovatelku Siri Pettersen, autorku fantasy trilogie Havraní kruhy. Obě dámy se 23. listopadu představí na debatě v galerii DOX, s Pettersen se veřejnost může setkat ještě o den později na její oficiální autogramiádě v knihkupectví NeoLuxor na Václavském náměstí.

Festival Dny Severu, který se v zeštíhlené podobě představí již od 20. listopadu rovněž v Brně, pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald, Centrem současného umění DOX, Studiem Paměť, Městskou knihovnou v Praze a za podpory Ministerstva kultury ČR a literárních agentur NORLA a FILI.

NORDFEST

V pražském kině Evald (Národní 28, Praha 1) se uskuteční od 1. do 6. prosince filmová přehlídka severských filmů NORDFEST. NORDFEST, který je pokračováním úspěšné přehlídky Týden severských filmů, probíhá ve spolupráci se Skandinávským domem. Čtrnácté vydání této akce prezentuje současnou skandinávskou kinematografii. Letos zde bude celkem uvedeno šestnáct titulů ze severských zemí a také bude promítán blok Severských filmových kraťasů (po jednom snímku z každé země, s bonusovým příběhem inspirovaným kulturou původních obyvatel severní Evropy Sámů).

Diváci se mohou těšit v programu na dva nejúspěšnější tituly z cyklu Severské filmové čtvrtky: Deportace (Švédsko 2015, režie Lisa Aschan) a Rodina (Dánsko 2010, režie Pernille Fischer Christensen). Deportace je příběhem ze současnosti zabývajícím se aktuálním tématem moci. Snímek vypráví  o Alex, která se ocitne se v podivném místě jakéhosi podzemního vězení, odkud musí utéct, aby se mohla znovu setkat se svou dcerou. Hlavní roli ve filmu ztvárnila vycházející švédská hvězda Vera Vitali, známá z cenami ověnčeného norského filmu Slepá. Působivé drama Rodina o budoucnosti rodinného impéria, které se díky nemoci otce ocitá v ohrožení, získalo na Berlinale 2010 Cenu filmových kritiků. Charismatického otce ztvárnil uznávaný dánský herec Jesper Christensen, který si kromě filmů Larse von Triera zahrál také v posledních třech bondovkách roli padoucha Mr. Whitea.

Dále na NORDFESTU uvedeme severské tituly, které se s úspěchem hrají v českých kinech, např. aktuálního vítěze z Cannes – tragikomedii Čtverec (Švédsko, Německo, Francie, Dánsko 2017) od současné hvězdy švédské kinematografie režiséra Rubena Östlunda a zároveň promítáme i jeho starší bravurní snímek rodinné drama Vyšší moc (Švédsko, Francie, Norsko 2014). V programu nechybí i kultovní černá komedie Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (Švédsko 2013, režie Felix Herngren) či miniprofil klasika finské kinematografie Aki Kaurismäkiho a jeho nejnovější snímek oceněný na letošním Berlinale tragikomedie Druhá strana naděje (Finsko, Německo 2017). Kolekci doplňují Kaurismäkiho starší skvostné tragikomické tituly Děvče ze sirkárny (Finsko, Švédsko 1990) a Bohémský život (Francie, Německo, Švédsko, Finsko 1992).

Jednotlivé vstupné na filmové představení činí 120 Kč.

 

 

Další informace:

Dny Severu 2017: http://www.skandinavskydum.cz/2017/dny-severu-2017-praha/

Nordfest 2017: www.nordfest.cz

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.