Co znamená monzun v Asii: Romantika nebo reklamní tah?

Láska v čase monzunů se slaví na rýžových políčkách a nejlépe se léčí ajurvédou!

Foto: Nabin Baral

Foto: Nabin Baral

Slovo monzun bubnuje v uších jako kapky deště, lijí se monotónně čúrkem z oblohy, zbarvují tropickou krajinu do sytě zelených odstínů a přerušují je jenom oranžovohnědé potoky zaplavující rýžová políčka a ulice. Zablácené děti si hrají v kalužích, pestrobarevně deštníky o sebe narážejí při chůzi na ulici, prádlo neschne, a když ulice na chvíli zalije slunce, tak se vzduch nasytí ještě větší vlhkostí.

Evropan si tedy takhle nepředstavuje ideální dovolenou v době letních měsíců, ale přesto slogany turistických úřadů v jižní Asii mluví o „Monzunovém potěšeni“ o „Romantice v čase monzunů“. Je tomu tak, nebo je to jen reklamní tah na zvýšení návštěvnosti?

Láska v čase monzunů

Chcete-li se spolu s Keralským turistickým úřadem virtuálně naladit na monzun v jižní Indii, tak si zadejte stránku when-it-rains. com a hravost monzunu jsi můžete otestovat i na své webové kameře. Přivítá vás zamilovaný pár stojící v dešti na lodi a slogan vás varuje, že když prší, tak každá jiskra se přemění na plamen. Svatební cesty v době monzunů jsou hitem v celé jižní Asii. Pokud jste viděli alespoň jeden bollywoodský film, tak je vám jasné, že milenci musejí nejdříve pořádně zmoknout a pak se vydat na dlouhou plavbu po kanálech řek jako Márquezovi milenci v románu Láska v čase cholery.

Monzunová ajurvédická terapie

Monzun však kromě lásky má i svou odvrácenou tvář. Tropické teploty, déšť a vlhkost jsou zátěží pro organismus a vyvolávají různá onemocnění, jejichž projevy se podle ajurvédy, nejstaršího léčebného systému, nejlépe léčí v tomto období, protože monzunové deště smývají prach, očišťují a ochlazují atmosféru, otevírají póry na těle a tělo lépe vstřebává léčivé oleje a jiné masážní a terapeutické procedury.

V čase monzunů se také nejlépe daří léčivým rostlinám a bylinkám, z nichž se dle prastarých technik vyrábějí masážní oleje, které zlepšují krevní oběh, snižují stres a odbourávají toxiny. Masáže a procedury doplňuje vegetariánská ajurvédická dieta, která napomáhá očistě organismu a posiluje imunitu (www.homeofayurveda.org).

Poznávání v době monzunů

Pokud jste však aktivnější a nevadí vám trocha deště při cestování v příjemném tropickému klimatu, tak doporučujeme poznávání s vůní kokosu, karí a ajurvédických olejů. „Coconut Holiday“ je úspěšný monzunový program indické hotelové sítě CGH Earth (www.cghearth.com) zahrnující nejznámější místa v Kerale – město Cochin, národní park Periayar, vodní kanály v Kumarakom a pobyt u moře v Marari. V každém hotelu vás čeká hodina vaření místního karí, jóga a ajurvédická masáž. V některých oblastech jsou i zajímavé triky, jak se vyhnout monzunu. Například na Srí Lance v době monzunů na západním pobřeží je období sucha na východním pobřeží, takže pokud vás v hlavním městě Kolombu přivítá déšť, tak se určitě osušíte v Trincomalee a na tomto malém ostrově zažijete najednou déšť i slunce.

Monzunové zablácené oslavy

Posledních pět let poutá pozornost médií unikátní monzunový karneval a festival „Splash“ (12.–14. července 2013) ve Waynade, severní části indického státu Kerala. Karneval doplňuje zápasení v blátě, soutěž v pěstování rýžových sazenic na terasových políčkách, šplhání po kluzké palmě, chytání krabů a mnoho dalších zábavných disciplín inspirovaných lokálními zemědělskými monzunovými technikami (www.wayanadsplash.com).Podobná oslava deště a rýže se koná i v Nepálu, nedaleko Káthmandú v městečku Lalitpur. Letos 29. června organizátor Social Tours garantuje nezapomenutelný zážitek se sloganem „Věci už nemohou být lokálnější – hrajte si v blátě, zmokněte, poznejte domácí a hlavně nezapomeňte s sebou vzít i děti“ (www.socialtours.blogspot.in).

Monzunová charita

Ve jménu hesla „Žádné dítě se nenarodilo, aby umřelo“ se každý rok třetí sobotu v červenci cyklisté z Nepálu a mnoho zahraničních hostů vydávají na 50kilometrovou fundrisingovou cyklotrasu kolem hlavního města Káthmandú. V roce 2011 jich bylo pouze 35, ale loni přes 300. Účastníci přispívají na místní školy a sirotčince. Loni se vybral skoro milion rupií (www.kathmandukora.eventbrite.com).

Monzunový byznys

Již zmíněný monzunový karneval a festival Splash ve Waynade má ještě jednu raritu, posvěcenou přímo premiérem Keraly – Business To Business (B2B) program. Pozváno je přes 400 touroperátorů z celé Asie, aby prezentovali své monzunové nabídky a navštívili ubytovací kapacity v této lokalitě.

Tak co vy na to? Stále vám připadá monzunové období nezajímavé na poznávání Asie?

Zuzana Zwiebel

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.