Cestovní kanceláře jsou s letošním létem spokojené

Letní prázdniny se přehouply do své druhé poloviny a cestovní kanceláře mají již dostatek dat, aby mohly předběžně bilancovat jejich úspěšnost. Že se mají čím chlubit, potvrdila dnešní tisková konference ACK ČR.

Foto: Shutterstock

„Již od zahájení letošních předprodejů evidujeme enormní zájem klientů o letní dovolenou u moře a mohu potvrdit, že pro všechny cestovní kanceláře se sezona vyvíjí velice příznivě,“ uvedl předseda Asociace cestovních kanceláří ČR Vladimír Dolejš a zároveň objasnil hlavní příčiny tohoto trendu: „Čeští zákazníci se postupně zařadili mezi stabilní evropskou klientelu, která se ochotná si za lepší služby připlatit. To podporuje i fakt, že se daří ekonomice, a lidé proto neváhají více utrácet. Navíc Češi nepanikaří a neruší odlety, pokud se objeví ojedinělé zprávy o bezpečnostních rizicích. I díky tomu zaznamenáváme oproti loňskému roku nárůst prodejů o 26 procent, především v segmentu leteckých zájezdů.“

Destinace
Mezi nejnavštěvovanější destinace pro dovolené u moře stále patří Řecko a jeho ostrovy, kde byl dosud zaznamenán nárůst kolem 35 %, Itálie, zvláště její jižní oblasti a ostrovy, kam oproti loňsku míří o 40 % více Čechů, Španělsko s desetiprocentním nárůstem, ale v průběhu léta se vrátil zájem o Egypt, který se i přes nedávný krvavý incident stal skokanem sezony s až dvojnásobným nárůstem, a dále Bulharsko, Turecko a Tunisko. Stabilní prodeje zájezdů jsou hlášeny do Portugalska, Maroka či na Kypr.

Zajímavostí je i narůstající zájem o zájezdy s vlastní dopravou, kde především sever Itálie zaznamenal o 10 % více objednávek, stejně jako Rakousko se svými jezery a alpskými oblastmi. Setrvalou úroveň zájmu si zachovávají i Chorvatsko a Slovensko. Velmi dobře také uspěly novinky, které letos cestovní kanceláře zařadily do svých katalogů: Sardinie, Sicílie, Costa Cálida či Kefalonie.

Trendy
Jak uvedl na tiskové konferenci Zdeněk Kříž, místopředseda ACK ČR, Češi se svým výběrem a preferencemi přibližují západním trhům a kromě oblíbených evropských přímořských destinací přibývají mezi letními cíli i exotické destinace, jako jsou Spojené arabské emiráty, Kapverdské ostrovy, Dominikánská republika, Maledivy, Thajsko a Mauricius. „Cítíme, že i čeští touroperátoři posilují své postavení. Vidět je to i na pražském letišti, odkud je v současnosti do některých přímořských destinací vypravováno více přímých spojů než z okolních zemí. Pozitivní je výhled v rozvoji leteckých spojení z Prahy na východ a zlepšuje se i návaznost na pokračující lety, především z Dubaje a Istanbulu,“ doplnil.

Dalším z trendů je vzrůstající obliba 4–5hvězdičkových hotelů, ochota zakoupit si zájezd s velkým předstihem, k čemuž napomáhá i možnost pojištění storna zájezdu i další formy pojištění, a příklon od delších dovolených ke dvěma až třem kratším během sezony. Více se rovněž prodávají zájezdy v období před a po hlavní sezoně, což ale u nás mohou využívat zatím pouze důchodci či rodiny s předškolními dětmi. Opět se proto začíná hovořit o klouzavých prázdninách, ale dle slov zástupců ACK ČR je k takovým návrhům ministerstvo školství zatím hluché.

Dopravce
Vlaďka Dufková, tisková mluvčí Travel Service/Smart Wings, hlavního dopravce českých turistů do přímořských destinací, k vývoji letošní letní sezony uvedla: „V porovnání s minulým rokem jsme s dosavadním vývojem letošní letní sezony velmi spokojeni. Největší nárůsty zaznamenáváme ve všech řeckých destinacích, v Bulharsku a na Baleárských ostrovech. Opětovně roste zájem o Egypt a v posledních týdnech i o Turecko. V současné době využíváme 49 letadel na 12 bázích v 7 zemích. Z českých letišť využíváme vedle Prahy a Brna i Ostravu, Pardubice a Karlovy Vary. V České republice jsme letos přepravili více než 1,7 milionu cestujících, což představuje oproti loňskému roku nárůst o 30,2 procenta. Držíme i vysokou obsazenost našich letů, která dosahuje 93 procent.“

Výhled
Jak zástupci ACK ČR, tak představitelé významných cestovních kanceláří, kteří se tiskové konference zúčastnili (Jan Koláčný, Čedok, Stanislav Zíma, Exim tours, Simona Fischerová, CK Fischer) se shodli v tom, že očekávání pro příští rok jsou velmi optimistická. V plánu je jak navyšování kapacit v místech, kde to je ještě možné, tak podpora destinací, které mají potenciál růstu – Albánie, opět Egypt, Tunisko a Turecko. S nárůstem cen zájezdů se počítá pouze v případě, že cestovní kanceláře budou muset povinně přispívat do stále ještě diskutovaného Garančního fondu.

Lenka Neužilová

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *