Cestovatelská beseda o Íránu

Cestovatelská beseda o Íránu se bude konat v pondělí 27. ledna od 19 hodin v kavárně Potrvá v Praze-Dejvicích. Co vše se skrývá za nálepkou arabské země, představí Vladimír Váchal, který Írán navštívil čtyřikrát a na teheránském institutu Dekhoda získal certifikát z perského jazyka.

Írán, ilustrační foto Zdroj: Flickr.com/humbleslave

Írán, ilustrační foto Zdroj: Flickr.com/humbleslave

Írán bývá v očích většiny symbolem pro nepochopitelný strach a ikonou radikálního islámského režimu. Jaká je ale pravda? Je tato islámská republika opravdu jen zemí, kde převládá černá barva oděvů, islám pokrývá veškeré aspekty života lidí a pouhá zmínka o západním světě je záminkou k vyvolání nevraživosti? Nikoliv. Bezesporu by se dalo říct, že z pohledu laické veřejnosti se jedná o jeden z největších kulturních omylů.

Jak se změnil Írán po Islámské revoluci v roce 1979? A jaká je situace v zemi dnes? V rámci besedy se podíváte do centrálního Íránu – Persepoli, Esfahanu. Na čaj se zastavíte v malé Qazvínské čajovně strýce Hassana a navštívíte Alamut, hrad vražedných Assasínů, kteří v jistých dobách byli postrachem širokého okolí.

Irák Foto: AFS Mezikulturní programy, o.p.s.

Írán Foto: AFS Mezikulturní programy, o.p.s.

Dozvíte se, jak snadné je po Íránu cestovat i bez znalosti perského jazyka a seznámíte se s některými specialitami místní kuchyně. Nebude chybět povídání o Teheránu jako pulzující metropoli moderního perského života a nenápadně vkročíme i do života samotných Íránců v situacích, kdy jim cestu zkříží tak nevídaný úkaz, jakým s jistou rezervou západní turista stále v Íránu je.

Hlavním partnerem celého projektu je nezisková nevládní organizace AFS Mezikulturní programy, o. s. Podrobnosti najdete zde.

red

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.