České památky za sebou mají další úspěšnou sezonu

Návštěvnost hradů, zámků a dalších památek ve správě Národního památkového ústavu v letošním roce opět překonala pětimilionovou hranici. Sezona ovšem zdaleka není u konce, nyní památky lákají na bohatý adventní program, který nabídne více než 130 akcí po celé České republice.

Státní zámek Hluboká, Foto: CzechTourism

Památky ve správě Národního památkového ústavu v letošním roce navázaly na mimořádně úspěšné sezony z předchozích let. Do konce října je navštívilo téměř 5,3 milionu návštěvníků.

„Těší nás, že jsme i v letošním roce pokořili pětimilionovou hranici a navázali na úspěchy z minulých let. Očekáváme také, že návštěvnost do konce roku ještě vzroste díky mimořádně pestrému adventnímu programu, který jsme pro návštěvníky připravili, vybrané památky budou otevřeny i během Štědrého dne, vánočních svátků či na silvestra. Daleko významnější je však to, že meziročně nám opět vzrostly vlastní výnosy, podařilo se dokončit řadu významných obnov památek v naší správě a v neposlední řadě zahájit realizaci projektů financovaných z evropských fondů,“ sdělila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Nejnavštěvovanější památky

Stejně jako v minulých letech, i letos byly nejnavštěvovanějšími objekty zámky Český Krumlov a Lednice, které jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO a lákají tak nejen domácí, ale i zahraniční turisty. Do konce října navštívilo českokrumlovský areál přes 400 tisíc lidí, zámek v Lednici se této hranici blíží. Hranici 200 tisíc návštěvníků překonaly zámek Hluboká a hrad Karlštejn. Návštěvnost přes 100 tisíc lidí hlásí rovněž další památkové objekty: Kroměříž, Valtice, Konopiště, Trosky, Bouzov, Buchlovice, Sychrov a Švihov. Přestože u prvních 5 nejnavštěvovanějších objektů návštěvnost v porovnání s loňským rokem mírně poklesla, 40 památek zaznamenalo oproti roku 2017 nárůst. Absolutním skokanem roku se stal zámek Mníšek pod Brdy, který si polepšil o 12,5 tisíce návštěvníků. V těsném závěsu je pak hrad Veveří, který navštívilo o 12,3 tisíce zájemců více než v roce 2017. Výrazný nárůst zaznamenali také na zámku Žleby, návštěvnost zde letos vzrostla o 10 tisíc lidí. Oblíbenou Hradozámeckou noc navštívilo rekordních 65 tisíc lidí. Hlavním centrem letošního již 9. ročníku se stal západočeský zámek Kynžvart, letní sídlo předního evropského diplomata knížete Metternicha.

O Invalidovnu je zájem

Invalidovna, Foto: NPÚ

Velkému návštěvnickému zájmu se těšila i pražská Invalidovna, kterou Národní památkový ústav převzal na jaře letošního roku. Přestože rozsáhlý barokní komplex z 18. století ještě není z důvodů nutných stavebních prací v pravidelném návštěvnickém provozu, během několika mimořádných prohlídek zavítalo do Invalidovny téměř 2000 lidí. V roce 2019 by se měly prohlídky konat pravidelně.

Nové prohlídkové trasy

K vysoké návštěvnosti přispělo bezesporu i otevření několika nových prohlídkových tras. Velkému zájmu se těšil Templářský palác na Bezdězu, nově je pro návštěvníky připravena i trasa na zámku Zákupy, kterou lze navštívit i během listopadových víkendů a adventního programu. Novým prohlídkovým okruhem, věnovaným nejvýznamnějším majitelům a stavebníkům zámku, se chlubí i středočeské Hořovice. Zámek Červená Lhota otevřel novou expozici v gotickém sklepení, na hradě Veveří byl nově upraven přijímací salon prince Vasy.

Výnosy poslouží obnově
Spolu s vysokou návštěvností vzrostly i výnosy. Za období od začátku roku do konce října činily výnosy celkem 549 745 860 korun, jedná se tak o nárůst 6,88 % oproti stejnému období z roku 2017. Stejně jako v minulých letech budou i nyní tyto prostředky použity zejména na obnovu památek a zkvalitňování služeb pro návštěvníky.

Projekt Národního památkového ústavu poprvé v zahraničí

Úspěšný dlouhodobý program NPÚ s názvem „Po stopách šlechtických rodů“ se letos zaměřil na šlechtu českých zemí v evropské diplomacii. Na 42 památkových objektech proběhly výstavy a kulturní akce zaměřené na šlechtické rody, které významně ovlivnily běh evropských i světových dějin. Hlavní akcí roku se stala výstava na zámku v Jindřichově Hradci s názvem Dokonalý diplomat a podtitulem Černínové – vyslanci, cestovatelé, sběratelé. Výstava byla otevřena v červenci a do současné doby ji navštívilo téměř 5000 návštěvníků. V letošním roce byl projekt poprvé v historii prezentován i v zahraničí. Ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a zahraničními paměťovými institucemi se uskutečnily panelové výstavy a konference na téma diplomatických misí českých šlechticů v Belgii, Itálii, Rakousku a Německu, v nejbližších dnech proběhnou rovněž ve Španělsku a Vatikánu, na konci roku pak i v Japonsku.

NPÚ

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.