Baskické Bilbao – perfektní destinace pro MICE

Partnerský článek

Bilbao je jedno z největších měst Baskicka, autonomního regionu severního Španělska. Leží v blízkosti Biskajském zálivu a táhne se hluboko do vnitrozemí podél řeky Nervión. Má 380 tisíc obyvatel, ale turista velikost města vůbec nepocítí, protože staré jádro a dnešní moderní centrum jsou sevřené v zeleném údolí, kterému místní přezdívají Botxo neboli Ďolík, a všechno krásné, zajímavé a podstatné je na dosah ruky.

Foto: Turespana

Bilbao není sice hlavní město Baskicka, ale jako by bylo. Na rozdíl od Vitorie, která jím je, leží v blízkosti oceánu. Jádro města tvoří takzvaných starobylých sedm ulic, jejichž jména jsou nevyslovitelná, protože baskičtina neboli euskera je jazyk zcela odlišný od jazyků indoevropských. Výletní lodí po řece Nervión nebo metrem lze zajet z centra až k plážím, takže kromě kulturního zážitku lze zažít i fyzický dotek oceánu.

Do Bilbaa se jezdí za Guggenheimem – podívat se na velkolepou stavbu Franka Gehryho, jež vypadá jako zaoceánská loď pokrytá titanovými destičkami, uvízlá na mělčině při odlivu moře. Bilbao ale není jen Guggenheim. Město investovalo do budoucnosti a vypudilo z města vysoké pece. Za posledních 15 let se změnilo k nepoznání. Dnes nabízí skvělou gastronomii v podobě neuvěřitelně kreativních tapas zvaných pintxos, úžasné koncerty v auditoriu Euskalduna, funkční visutý most, který je industriální památkou UNESCO, a hlavně tradice. Baskové se rádi sázejí. A protože si stále cení dřívějších těžkých prací spojených s obživou, jejich sázky se týkají hlavně závodů ve zcela neolympijských disciplínách – ve zvedání kamene ve tvaru opracované krychle nebo koule, v sekání špalků, klestění větví v korunách stromů apod.

Kromě Bilbaa se stojí za to podívat do San Sebastiánu, nádherného výletního města se šarmem lázeňské atmosféry z počátku 20. století. Zátoka Concha neboli Mušle je jednou z nejslavnějších ve Španělsku, a to nejen proto, že sem v konci 19. století jezdila královská rodina. Nicméně hlavním symbolem Baskicka je obyčejný strom, konkrétně dub v Guernice. Tady se scházely a dosud scházejí zástupci jednotlivých provincií a zde pod stromem přísahala většina španělských králů, že budou dodržovat baskická práva. Dodnes zde nový předseda baskické vlády skládá slib věrnosti.

Místní krajina nabízí fascinující kontrast mezi strmými útesy a písečnými plážemi. Ty nejdelší a nejkrásnější pláže jsou v San Sebastiánu  a v Zarautz. Baskicko je země plná překvapení, nečekaných tradic a symbolů. Ve stále globalizovanějším světě je Baskicko jakýmsi unikátním meteoritem, který se usadil uprostřed nádherné přírody a trvá na své podstatě.

www.bilbao.net/bilbaoturismo

https://turismo.euskadi.eus/es/

 

HOTEL ERCILLA 4*

Je hotel s poetickým názvem, neboť ercilla je typická baskická květinka. Nachází se v blízkosti hlavní třídy Gran Vía, v pěší dostupnosti všech hlavních zajímavostí, tedy starého města s jeho uličkami a bary, hlavních obchodních bulvárů, galerií a především muzea Guggenheim. Hotel Ercilla je skvělý pro jakékoliv skupiny, ale díky tomu, že disponuje velkou kapacitou pro meetingové akce a skvělým týmem, má pověst jednoho z nejlepších hotelů pro MICE. Nabízí 325 hotelů různých kategorií až po velké apartmány Penthouse suites a mnoho meetingových sálů s nekonečnými možnostmi kombinací. Největší z nich pojme až 800 osob. Mezi hotelovými restauracemi je i typická restaurace ve stylu baskických gastronomických spolků zvaných Txoko.

obchodní ředitel: Juncal Bilbao
T: +34 94 4705705
E: juncalbilbao@ercillahoteles.com
www.hotelercilla.com

 

HOTEL CARLTON 5*

Pokud lze o nějakém hotelu říci, že je vznešený, tak určitě o hotelu Carlton. Od svého založení v roce 1926 je hotel Carlton symbolem Bilbaa. Byl prohlášen za architektonickou, historickou a umělecko-kulturní památku. Byl sídlem autonomní vlády Baskicka a svědkem mnoha společenských a kulturních událostí. Nachází se v obchodním srdci Bilbaa na náměstí, do kterého ústí nejdůležitější obchodní tepny města. Hotel byl kompletně zrekonstruován a jeho služby jsou určeny pro tu nejnáročnější klientelu. Nabízí celkem 142 prostorných pokojů různých kategorií, od standardní až po císařský apartmán, který je největší v celém severním Španělsku. Hotel má celkem 12 meetingových sálů s kapacitou od 20 do 300 osob. Příchozí ohromí nádherný salon Cristalera s proskleným stropem. Fitness centrum s parní lázní a business centrem. Restaurace Argatan nabízí mezinárodní i baskickou kuchyni.

T: + 34 94 416 22 00
E: carlton@aranzazu-hoteles.com
www.hotelcarlton.es

 

HOTEL MELIÁ BILBAO 5*

Tento tak trochu futuristicky vypadající hotel má skvělou polohu, protože v jeho těsné blízkosti se nachází hlavní park města, kongresový palác s auditoriem Euskalduna, fotbalový stadion San Mamés, muzeum Guggenheim a přímo pod hotelem vede pětikilometrová promenáda posetá sochami a odpočinkovými zónami. Hotel navrhl mexický architekt Ricardo Legorreta, který se inspiroval v díle světově proslulého baskického sochaře Edaurda Chillidy. Hotel je proto ve svých interiérech vyzdoben uměleckými díly různých autorů.

Meliá Bilbao nabízí 211 pokojů a 7 meetingových sálů s nejmodernější technikou, 4 z nich mají přírodní světlo. Kapacita největšího sálu je 200 osob. Hotel nabízí mezinárodní kuchyni, ale i skvělou baskickou gastronomii z místních produktů, dodávaných takzvaně přímo z pole do kuchyně.

obchodní ředitel Jon de Lorenzo
T: +34 94 428 00 87 M: +34 600 949 762
E: jon.delorenzo@melia.com
www.melia.com/es/hoteles/espana/bilbao/melia-bilbao

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..