Autobusy v Krumlově budou platit za vyložení a naložení turistů

Řidiči zájezdových autobusů přijíždějící do Českého Krumlova budou od května 2019 za vyložení a naložení turistů platit celkem 1500 Kč. Na placeném terminálu ve Chvalšinské ulici bude povinná zastávka. Uvedl to jednatel Českokrumlovského rozvojového fondu Miroslav Reitinger.

Mapa: mapy.cz, úpravy Petr Bílek, TTG

Řidič autobusu za vyložení a naložení turistů zaplatí dvakrát 750 korun. O placeném terminálu rozhodla tento týden rada města. „Od 1. května 2019 bude v Českém Krumlově nástupní a výstupní místo zájezdových autobusů ve zpoplatněném režimu, bude upravena zóna zákazu zastavení. Dnešní místo (ve Chvalšinské ulici) bude osazeno technologiemi, které budou v automatickém režimu obsluhovat celou tuto službu,“ uvedl Miroslav Reitinger. Dosud řidiči těchto autobusů ve městě nic neplatili. Do Krumlova přijede ročně odhadem až 17 000 zájezdových autobusů.

Dosud zájezdové autobusy za vjezd do Krumlova neplatily nic, ve Chvalšinské ulici mohly parkovat půl hodiny zdarma. Řada z nich podle Reitingera parkovala v okolních vesnicích a lesích. Zpoplatnění je podle něj cesta, jak se dostat k penězům, které město investuje do infrastruktury. Přesné informace o parkování (autobusů) v Českém Krumlově najdete ZDE.

Na placeném terminálu budou nové toalety i servis pro cestující. Město bude přijímat platby předem, bezhotovostní i v hotovosti. „Je jasné, že na stávajícím bus stopu bude zařízení na průjezd a každý autobus, který přijede do Krumlova, tak prostě zaplatí. Fond koupil další pozemky, kde se bude budovat komfortní nové stanoviště bus stopu,“ řekl dnes ČTK starosta města Dalibor Carda (Sdružení nezávislých – Město pro všechny).

Poplatku pro autobusy se týká i tato reportáž České televize.

Český Krumlov má z turistického ruchu roční příjem 12 milionů Kč, řekl už dříve místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL). Město přetížené turisty inspirovalo i umělkyni Kateřinu Šedou, která letos v Krumlově dělala projekt UNES-CO, kdy se zaměřila na chybějící normální život v centrech turisticky populárních měst.

Český Krumlov, kde žije 13 000 lidí, má letos schodkový rozpočet s výdaji 355 milionů korun a příjmy 341 milion Kč. Deficit pokryje z kontokorentního úvěru.

Newroom TTG, ČTK

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.