Anketa: Jak si vede udržitelný cestovní ruch v českých krajích?

Téma udržitelného cestovního ruchu se objevuje i v projektech našich regionů, nejčastěji jako cyklostezky, podpora příležitostí pro drobné podnikatele či kulturní a regionální akce. Zeptali jsme se v krajích, co připravují a co doposud u nich probíhalo na poli udržitelného cestovního ruchu.

Ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock

[box]

1. Jaké projekty doposud probíhaly ve Vašem regionu?
2. Jaké projekty se plánují do budoucna?

[/box]

12-01Lucie Hučíková
odbor regionálního rozvoje, cestovního ruchu a kultury, Královéhradecký kraj

1. Kraj se zaměřuje na podporu šetrnější formy turismu cykloturistikou. Tím nám vzniká ideální příležitost pro rezidenty, kteří se aktivně zapojují. Podle posledních statistik za rok 2014 je Labská cyklostezka třetí nejnavštěvovanější v ČR. Jsou dny, kdy napočítáme přes 2000 cyklistů denně.

Udržitelnost při plánování cyklotras zajišťují studie proveditelnosti ve spolupráci s městy. Od roku 2013, kdy zastupitelstvo schválilo strategii postavení dálkových cyklotras, jsme začali intenzivně pracovat na čtyřech nejdůležitějších dálkových cyklotrasách v našem kraji. Jedná se o Labskou stezku, trasu č. 22, 14 a Kladskou stezku, která v budoucnu povede kolem Rozkoše až do Polska. Byla tak stanovena strategie postupu od roku 2014 do roku 2020.

2. V roce 2015 hledáme další finance a vyčleňujeme z rozpočtu kraje finance, aby se studie proveditelnosti posouvaly dále od DUR, PD až k realizaci. Na veletrhu Holiday World 2015 jsme pokřtili první kompletně přeloženou brožuru k Labské cyklostezce po cele její trase a také jsme oznámili podpis smlouvy o spolupráci na Labské stezce. Snažíme se na území České republiky kraje spojit a společně produkt koordinovat a pozvednout jej. Na české straně koordinuje spolupráci Nadace Partnerství. Táhneme za jeden provaz, což pomáhá jednotné propagaci.

 

DSC_0026Jana Měchurová
projektový a finanční manažer, odbor regionálního rozvoje, Středočeský kraj

1. Podporujeme udržitelný cestovní ruch spíše formou propagace než vytvářením projektů. Snažíme se rozvíjet a zvýšit povědomí o venkovské turistice. V minulých letech se středočeský kraj spíše zaměřil na cykloturistiku.

2. Do budoucna se spíše zaměříme na venkovskou turistiku a různé slavnosti pro veřejnost. Budeme mít 1. května Pivní slavnosti ve Velké Dobré u Kladna nebo slavnosti Jana Husa na Krakovci. Snažíme se menšími slavnostmi ukázat jiné turistické cíle než se zaměřovat na náš skvost jako je Kutná Hora. Chceme lidem ukázat, že i jsou krásy Středočeského kraje i jinde.  Propagujeme Mirakulum, zábavně naučný park v zrekonstruovaném vojenském území, Loučeň, kde probíhá projekt, otevřete 13. komnatu. Nebo zrekonstruovaný zámek v Roztokách, kde vzniklo muzeum.

 

12-03Jitka Mattyašovská
marketing, Vysočina Tourism

1 Region Vysočina je svým charakterem přímo předurčen pro šetrné formy turismu, které jsou podporovány a rozvíjeny jak např. v oblasti propagace nebo infrastruktury, tak i v oblasti vzdělávacích aktivit.

Za všechny projekty uvedu realizaci cyklotras a cyklostezek, budování naučných stezek a v neposlední řadě také vyznačení cca 860 km koňských tras. Podporován je rovněž KČT, který dlouhodobě udržuje značené turistické a cyklistické trasy. Ze vzdělávacích aktivit to byl například vzdělávací seminář na téma udržitelný rozvoj v praxi malých firem a mikrofirem.

2 Počítáme s další podporou údržby cyklotras, pěších i koňských tras. V regionu je připravena řada projektů pro vybudování cyklo­stezek a také v oblasti propagace budeme podporovat jmenované formy šetrného turismu. Kromě toho se na 21. 3. 2015 připravuje v Bystřici nad Pernštejnem otevření Centra EDEN, areálu s replikou lidového vesnického bydlení s ukázkami lidových řemesel a s futuristickou stavbou skleněné pyramidy, která je plná moderních technologií pro bydlení a dalších exponátů ve smyslu technologického parku.

V červnu se plánuje otevření ekotechnického centra Alternátor. Cílem interaktivního centra je přiblížit návštěvníkům všech věkových kategorií možnosti využívání jednotlivých zdrojů energie.

 

12-02Ing. Ivan Strachoň
náměstek hejtmana, Moravskoslezského kraje

1 Pravidelně vyhlašujeme z krajského rozpočtu dotační programy zaměřené na podporu turistických oblastí v kraji, v nichž podporujeme projekty zaměřené na drobnou infrastrukturu, stezky a další aktivity zaměřené na zvýšení komfortu turistů. Mezi klíčová témata patří v našem kraji podpora technických atraktivit, které představujeme jako místa se silným geniem loci. Dalším důležitým tématem je také agroturistika zaměřená mimo jiné na hipoturistiku či vodáctví. Podporujeme oblasti, kde turismus není tak rozvinutý jako v okolí velkých kulturních center kraje, ale má zde výborné předpoklady se rozvíjet. Snažíme se podpořit také hipoturistiku a jiné subjekty zabývající se agroturistikou, čímž vzniká možnost příležitostí pro zapojení místních podnikatelů.

Přírodní bohatství kraje využíváme také v oblasti sportovní turistiky. V kraji máme projekty Jesenická a Beskydská magistrála, v rámci kterých je vybudována hustá síť běžkařských tras, jež se v létě mění na cyklostezky. Tyto trasy bychom rádi protáhli až na slovenskou nebo polskou stranu.

2 Dotační program na podporu turistických oblastí, který se zabývá agroturistikou, plánujeme vyhlásit i v letošním roce. Rovněž bude vyhlášen dotační titul na podporu Turistických informačních center. Mimo tyto projekty se zabýváme také podporou turistického značení v kraji. Částka na značení všech typů tras se ročně pohybuje okolo 700 tis. Kč. Možná i díky těmto projektům se počet návštěvníků v našem kraji meziročně, tak jako za loňský rok, zvýší.

lp

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..