ACK ČR očekává rekordní letní sezonu

Asociace cestovních kanceláří ČR uspořádala 26. dubna tiskovou konferenci, aby informovala o nadcházející letní turistické sezoně v outgoingu, incomingu i domácím cestovním ruchu.

Foto: Shutterstock

„Prozatímní vývoj dává předpoklad, že pro cestovní kanceláře bude letošní sezona rekordní,“ uvedl Jan Papež, tiskový mluvčí ACK ČR. „Cestovní kanceláře již od zahájení předprodejů, tzv. First minute prodejů, evidují enormní zájem o letní dovolenou u moře, ale i o exotické a poznávací zájezdy. Mezi hlavní důvody patří to, že čeští zákazníci se již zcela zařadili mezi stabilní náročnou evropskou klientelu. Díky fungující ekonomice je zájem o cestování obrovský, nepředpokládá se, že by u nějaké prázdninové destinace v meziročním srovnání klesl zájem,“ dodal.

Jeho slova dokládají statistiky, které uvádějí, že meziroční nárůst prodejů zájezdů v prvním čtvrtletí 2018 stoupl o 15 %. K nejprodávanějším leteckým destinacím patří Řecko (Rhodos, Kréta, Kos), Španělsko (Kanárské o., Baleárské o., Andalusie), Itálie (Sicílie, Kalábrie, Ischia, Sardinie), Turecko, Egypt, Tunisko a Bulharsko. Skokanem roku v předprodejích je Turecko, které těží zejména z vynikajícího poměru ceny a výkonu. Kromě Turecka roste v desítkách procent zájem také o Tunisko. Už loni zaznamenal podobný nárůst Egypt a čísla si drží i letos.

Nejprodávanějšími destinacemi s vlastní dopravou jsou jako již tradičně Chorvatsko, Itálie, Slovensko a Rakousko. Zájem je jak o zájezdy u moře, tak i o horskou turistiku a lázeňské pobyty.

„Po historicky nejlepších předprodejích v počátku roku 2018 zbývá k prodeji přibližně 40 % nabízených kapacit cestovních kanceláří. Nejvytíženějším termínem je prvních 14 dní v červenci a charterové letenky jsou na toto období skoro vyprodané. V nejžádanějších destinacích jsou oblíbené kapacity s all inclusive takřka plně obsazené a v Last minute nabídce již nebudou k dispozici. Největší poptávka přetrvává po 7 až 10denních pobytech ve 4–5hvězdičkových hotelech s all inclusive. Cestování Čechů se přibližuje nabídce a zájmu západního trhu, kromě oblíbených evropských destinací přibývají mezi letními cíli i exotické destinace – SAE, Kapverdské ostrovy, Dominikánská republika, Maledivy, Mauricius, Thajsko nebo Čína. V exotickém segmentu do své nabídky cestovní kanceláře zařadily i zcela nové destinace, jako jsou např. Uzbekistán nebo Ekvádor,“ upřesnil vývoj sezony Jan Papež.

IATA prodejci hlásí nárůst prodejů

Zhodnocení letecké dopravy se ujal Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz, který potvrdil pozitivní trend prodeje letenek do zahraničí. „IATA prodejci letenek prodali v ČR za 1. čtvrtletí letenky v hodnotě 4,5 miliardy Kč, což znamená meziroční nárůst o 9 %. Nejvíce letenek bylo vystaveno do Velké Británie, dále pak do Itálie a Ruska. Pořadí nejoblíbenějších destinací prodeje tvoříMoskva, Amsterdam a Paříž. Z dálkových destinací jsou nejúspěšnější New York, Dubaj a Bangkok. K pozitivnímu trendu přispívá stále větší počet leteckých dopravců, kteří spojují Prahu přímými lety se 158 destinacemi, a také rozvoj regionálních mezinárodních letišť v České republice,“ zhodnotil stávající situaci Josef Trejbal.

Pozitivní trend domácího cestovního ruchu

Jak se daří domácímu cestovnímu ruchu nastínil Vladimír Dolejš, předseda ACK ČR: „Od roku 2012 dochází k pravidelnému nárůstu počtu hostů v rámci hromadných ubytovacích zařízení, v loňském roce se jednalo o 9 840 093 hostů, což představuje 7,7% nárůst oproti roku 2016. Pozitivní trend se odráží i v počtu přenocování a v poptávce po doprovodných a kvalitních službách. Zájem je zejména o wellness pobyty, nabídku ubytování s domácími mazlíčky, ale i o doprovodnou infrastrukturu v místě pro aktivní turisty. Domácí turisté nejčastěji tráví své pobyty na jižní Moravě, zajímají se zejména o vinařské stezky, a v jižních Čechách. Pozitivní trend očekáváme i letos a odhadujeme zhruba 10% nárůst prodeje zájezdů a pobytů v ČR.“

S růstem domácího cestovního ruchu a příjezdového cestovního ruchu zaznamenala v roce 2017 růst i návštěvnost turistických cílů v České republice, o čemž informovala Jolana Kopřiva Myslivcová: „Od roku 2015 je u některých turistických cílů v ČR vykazován dvouciferný procentuální nárůst v počtu návštěvnosti. Na prvních pěti místech návštěvnosti se téměř tradičně umisťuje Pražský hrad, který ročně navštíví více než 2 miliony návštěvníků. Milionovou hranici se můžou chlubit Lanová dráha na Petřín, Zoologická zahrada v Praze, Dolní oblast Vítkovice – Landek Park v Ostravě a Aquapalace Praha. Mezi nejnavštěvovanější památky Národního památkového ústavu za minulé období patří dále Český Krumlov, Lednice, Hluboká, Karlštejn, Konopiště a Kroměříž. Snahou mnoha subjektů zatraktivnit prohlídky o další zážitky, jako jsou atraktivní programy pro děti, kostýmované prohlídky, koncerty, pikniky, farmářské akce, zábavné programy a další.“

Incoming ovládají Němci

Závěr konference patřil příjezdovému cestovnímu ruchu, který zaznamenal v roce 2017 historické překročení hranice 10 milionů (10 160 468) nerezidentů ubytovaných v rámci hromadných ubytovacích zařízení. „Nejvíce zahraničních návštěvníků míří tradičně z Německa, a to v počtu téměř 2 miliony. Dále pak následují Slováci s nárůstem 7,2 % a Poláci s nárůstem 6,9 %. Dochází k masivnímu návratu dříve početných návštěvníků z Ruska, meziročně jich do České republiky přijelo o 35,3 % více než v roce 2016. Pozitivně se vyvíjí počet příjezdů turistů ze vzdálených mimoevropských destinací – z Jižní Koreje o více než 28,2 % a ze Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie, kde meziroční nárůst příjezdů vykazuje téměř 20 %. Největší zájem u zahraničních turistů je dlouhodobě o Prahu, zahraniční turisté zde zůstávají i delší dobu než je průměrných 2,3 dne. S velkým odstupem od hlavního města se umístily Brno, Český Krumlov, Karlovy Vary, Plzeň a lázeňská a turisticky zajímavá místa,“ konstatoval Vladimír Dolejš.

red

 

Enter the text or HTML code here

Jeden komentář

  1. Zajímavá zpráva, děkuji za ní.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..